Siennica
Tak blisko i tak pięknie!
Siennica – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. Została utworzona 1 stycznia 1973 r. na podstawie uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie Nr XX/93/72 z dnia 1 grudnia 1972 r. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie siedleckim.
Siedziba gminy to Siennica.
Według danych z 30 czerwca 2014 gminę zamieszkiwało 7338 osób.
Będąc w Siennicy odwiedź koniecznie…
Aleja brukowana ze szpalerem z klonów i jesionów
Aleja brukowana w Dłużewie ze szpalerem z klonów i jesionów. Powstawały tam sceny do polskiego filmu komediowego „Śluby ułańskie” z roku 1934….
Rezerwat przyrody Świder
Rzeka Świder przepływa przez południową część gminy Siennica. Najbardziej urokliwy fragment rzeki znajduje się w Dłużewie, gdzie zaczyna się ustanowiony w 1978 r. Rezerwat przyrody Świder…
Rezerwat przyrody Wólczańska Góra i Grób Żołnierza Września 1939
Rezerwat przyrody Wólczańska Góra – rezerwat przyrody nieożywionej położony, w uroczysku Wólka Dłużewska mazowieckie). Lokalna nazwa rezerwatu to „Górka”. Na szczycie znajduje samotna mogiła, kaprala Piotra Szczuckiego z Krzemieńca, który 14 września 1939 r. zginął w bitwie pod Wólką Dłużewska….
Bagno Krzywickie Strugi
Bagno Krzywickie Strugi. Z gatunków rzadkich i chronionych z tego terenu wymienia się m.in. grzybienie północne…
Rezerwat przyrody „Bagno Pogorzel”
Rezerwat ten położony jest w południowej części gminy. Został utworzony 1995r , Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych dużego, naturalnego zbiornika retencyjnego oraz występujących w jego zasięgu stanowisk roślin o pow. 48,60 ha….
Rzeźba Trójcy Świętej – figura przydrożna na cokole
Powstała na początku XIX wieku, figurka Świętej Trójcy zwana Tronem Łaski. Jest to przydrożna kapliczka wyrzeźbiona w dębowym drewnie. Postać jest wyniesiona na wysokim słupie, który został zakopany w ziemię. Żeby zabezpieczyć ją przed deszczem, nakryto ją blaszanym daszkiem. Postać widniejąca na kapliczce jest bardzo charakterystyczna ze względu Na wyciągnięte ręce, wyobraża Trójcę Przenajświętszą….
Dwór z około 1900 r. – obecnie centrum konferencyjne i formacyjne „DWOREK”
Murowany dwór, zbudowany w 1872 r. na planie prostokąta i otoczony kilkuhektarowym parkiem. Początkowo należał do Jana Małaszewicza i Ludwika Rychtera, a później do różnych właścicieli. Od 1992 roku znajduje się tu Centrum Konferencyjno-formacyjne „Dworek” Opus Dei. Przed dworem znajduje się podjazd z murkiem oraz owalnym trawnikiem i fontanną, a przy podjeździe – kapliczka z 1887 roku z figurą Matki…
Góry Łańcuchowe
Góry Łańcuchowe są to wzniesienia o charakterze wydmowym., znajdują się w pobliżu wisi Julianów i Rezerwaty Bagno Pogorzel….
Zespół dworsko-parkowy z drugiej połowy XIX wieku
Zespół dworsko-pałacowy 2 połowie XIX wieku był własnością Czarnieckich, którzy wznieśli tu dwór. Obiekt został znacznie zmieniony w wyniku modernizacji i przebudowy. Dwór na planie kilku złączonych ze sobą prostokątów wybudowano z cegły na zaprawie wapiennej. Korpus gmachu prostopadłościenny, z użytkowym poddaszem, podpiwniczony. Skrzydło wschodnie dwukondygnacyjne, nakryte czterospadowym dachem. Elementem dominującym parku jest układ wodny. Po wojnie dwór został przejęty…
Kapliczka z 1852 r. – „Na uproszenie oddalenia cholery i wszelkiej klęski”
Przydrożna kapliczka w Łękawicy jest przykładem obiektu wotywnego. Została wybudowana przez mieszkańców wsi i jest związana z epidemią cholery z 1852 r. Na tablicy widnieje napis: „Ukrzyżowany Zbawicielu Świata miej nas w swojej opiece na uproszenie oddalenia cholery i wszelkiej klęski 1852 r.”….
Pomnik upamiętniający mieszkańców rozstrzelanych 14 września 1939 r
Pomnik poświęcony jest pamięci 24 mieszkańców wsi Łękawica i Cegłówa oraz uciekinierów przybyłych z zachodnich terenów Polski – ofiar egzekucji dokonanej przez żołnierzy Wermachtu w dniu 14 września 1939 r. Pomnik powstał w 1964 r. w pobliżu miejsca egzekucji….
Tablica upamiętniająca bohaterski zrzut w latach 1943–1944 spadochroniarzy
Tablica upamiętniająca bohaterski zrzut w latach 1943–1944 spadochroniarzy Armii Krajowej nazywanych „Cichociemnymi”….
Dwór z 1900 r. – obecnie hotel i restauracja oraz winoteka
Dwór o oryginalnej formie, wybudowany pod koniec XIX wieku, należał do rosyjskiego generała Aleksego Stiepanowa. Potem Żaków kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 1949 roku budynek zakupiła gromada wsi Żaków i przeznaczyła na szkołę podstawową, której służył do 1999 r. Obecnie jest w rękach prywatnych. Dwór został wybudowany z pełnej cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej, założony na rzucie prostokąta z prostokątną dobudówką….
Zabytkowa zagroda młyńska z młynem i kołem wodnym
Zagroda młyńska w Ptakach na rzece Piasecznej, dopływie Świdra. XIX-wieczny młyn nie istnieje, ale atrakcją jest koło młyńskie, które jest często odwiedzane przez gości pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego….
Rzeka Świder z widokiem na rezerwat „Wólczańska Góra”
Rzeka Świder z widokiem na rezerwat „Wólczańska Góra”….
Pomnik z lat 1918-1928 w hołdzie Wolnej Szkole Polskiej
Kamień został ustawiony przed szkołą w Siennicy w 1928 r., w 10-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Prosty pomnik nawiązuję do tradycji pedagogicznych, jakimi szczyci się siennicka placówka od XIX w….
Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich
Budynek Zespołu Szkół im Hipolity i Kazimierza Gonińskich został wybudowany w latach 1923 – 1926 według projektu A. Bojeńskiego. Decyzje o budowie podjął ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski, a finansowo wsparł właściciel Dłużewa – Stanisław Pobóg-Dłużewski. Od strony klasztoru rozciąga się park oddzielający budynki szkolne od klasztornych. Z drugiej strony budynku jest drugi park ze stawem i źródełkiem oraz…
Siennickie Muzeum Szkolne im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich
Siennickie Muzeum Szkolne im. Hipolity i Kazimierza Gonińskich mieści się w budynku szkoły. Zgromadzono tam wiele cennych informacji o historii mazowieckiej oświaty, tradycji kształcenia i wychowania, walki o polskość i niepodległość oraz eksponaty kultury materialnej świadczące o lokalnej historii i tradycji. Są tam mapy. fotografie, świadectwa oraz inne dokumenty szkolne., elementy wyposażenia klas z przełomu XIX i XX w….
Sala Tradycji i Historii Ochotniczej Straży Pożarnej
Sala Tradycji i Historii Ochotniczej Straży Pożarnej otwarta w 2011 roku, zawiera zbiór eksponatów związanych z działalnością OSP w Siennicy, ul. Strażacka 1…
Zabytkowa kaplica cmentarna i stary cmentarz grzebalny datowany na lata 1749-1754
Stary cmentarz przykościelny przy kościele parafialnym w Siennicy. Powstały w latach 1749 – 1754. Zachowało się tu kilkanaście późniejszych nagrobków. Zabytkowa murowana kaplica została wybudowana w II poł. XIX w. na nowym cmentarzu. Niewielki obiekt mieści w swoim wnętrzu ołtarz wykonany, podobnie jak cały obiekt, w stylu klasycystycznym….
Plebania z lat 20 XX wieku
Plebania w zespole kościoła parafialnego pw. Ofiarowania NMP w Siennicy. Budynek ceglany datowany na lata 20 XX wieku. Ulica Mińska 34….
Kościół Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Siennicy
Barokowy kościół Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Siennicy (Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siennicy),wraz z klasztorem reformatów został ufundowany przez Kazimierza Rudzińskiego i Antoninę z Nowosielskich oraz ich syn Michała w latach 1749-1754. Świątynia została zaprojektowana przez architektów: Symeona Gaygiera i Antoniego Solariego. Do wyposażenia świątyni należą: obraz z XVIII wieku przedstawiający cudowne rozmnożenie chleba, chrzcielnica z I…
Aleja brukowana ze szpalerem z klonów i jesionów
Aleja brukowana w Dłużewie ze szpalerem z klonów i jesionów. Powstawały tam sceny do polskiego filmu komediowego „Śluby ułańskie”…
Rezerwat przyrody Świder
Rzeka Świder przepływa przez południową część gminy Siennica. Najbardziej urokliwy fragment rzeki znajduje się w Dłużewie, gdzie zaczyna się ustanowiony…
Rezerwat przyrody Wólczańska Góra i Grób Żołnierza Września 1939
Rezerwat przyrody Wólczańska Góra – rezerwat przyrody nieożywionej położony, w uroczysku Wólka Dłużewska mazowieckie). Lokalna nazwa rezerwatu to „Górka”. Na…
Bagno Krzywickie Strugi
Bagno Krzywickie Strugi. Z gatunków rzadkich i chronionych z tego terenu wymienia się m.in. grzybienie północne…
Rezerwat przyrody „Bagno Pogorzel”
Rezerwat ten położony jest w południowej części gminy. Został utworzony 1995r , Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i…
Rzeźba Trójcy Świętej – figura przydrożna na cokole
Powstała na początku XIX wieku, figurka Świętej Trójcy zwana Tronem Łaski. Jest to przydrożna kapliczka wyrzeźbiona w dębowym drewnie. Postać…