Dobre


Tak blisko i tak pięknie!

Dobre (daw. gmina Rudzienko) – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie siedleckim.
Siedzibą gminy jest Dobre.
31 grudnia 2014 gminę zamieszkiwały 6028 osoby.
Gmina Dobre położona jest w centralno-wschodniej części Polski. Odległość Gminy Dobre od Warszawy wynosi 50 km, od Mińska Mazowieckiego – 20 km, od Siedlec – 56 km.

Będąc w Dobre odwiedź koniecznie…

Zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z wojskami rosyjskimi podczas powstania listopadowego Zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z wojskami rosyjskimi podczas powstania listopadowego 2

Zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z wojskami rosyjskimi podczas powstania listopadowego

Zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z wojskami rosyjskimi podczas powstania listopadowego Tak blisko i tak pięknie! Nowa Wieś Zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z wojskami rosyjskimi podczas powstania listopadowego w nocy z 15 na 16 lutego 1831 r. Przy drodze z Nowej Wsi (koło remizy OSP) do Makówca Małego znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w…

Pomnikowy dąb szypułkowy Pomnikowy dąb szypułkowy

Pomnikowy dąb szypułkowy

Pomnikowy dąb szypułkowy Tak blisko i tak pięknie! Rakówiec Pomnikowy dąb szypułkowy Dąb szypułkowy w Rakówcu w 2009 r. został wpisany do rejestru pomników przyrody. Poznaj inne miejsca…

No Thumbnail Found

Rezerwat Torfowisko Zawały

Rezerwat Torfowisko Zawały Tak blisko i tak pięknie! Kąty-Borucza Rezerwat Torfowisko Zawały Torfowiskowy rezerwat przyrody utworzony w 2012 r., w pobliżu wsi Kąty-Borucza Celem ochrona rezerwatu jest ochrona i zachowanie kompleksu wodno-torfowiskowego, z przyległymi borami oraz stanowiskami chronionych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Poznaj inne miejsca…

Pomnik ku czci ofiar hitlerowskiego terroru, zamordowanych 5 sierpnia 1944 r. Pomnik ku czci ofiar hitlerowskiego terroru, zamordowanych 5 sierpnia 1944 r.

Pomnik ku czci ofiar hitlerowskiego terroru, zamordowanych 5 sierpnia 1944 r.

Pomnik ku czci ofiar hitlerowskiego terroru, zamordowanych 5 sierpnia 1944 r. Tak blisko i tak pięknie! Gęsianka Pomnik ku czci ofiar hitlerowskiego terroru, zamordowanych 5 sierpnia 1944 r. Pomnik ku czci 38 ofiar hitlerowskiego terroru, zamordowanych 5 sierpnia 1944 r., wzniesiony w 1964 r. Pomnik w Gęsiance jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci z okresu II wojny światowej w gminie Dobre. Poznaj inne miejsca…

Dwór z przełomu XIX i XX w. Ruda-Pniewnik Dwór z przełomu XIX i XX w. Ruda-Pniewnik

Dwór z przełomu XIX i XX w. Ruda-Pniewnik

Dwór z przełomu XIX i XX w. Ruda-Pniewnik Tak blisko i tak pięknie! Ruda-Pniewnik Dwór z przełomu XIX i XX w. Ruda-Pniewnik Zespół dworski (dwór, park) z przełomu z wieków XIX/XX w. w Rudzie Pniewniku, wpisany do rejestru zabytków 1959r. Niegdyś wieś Piwki. W II poł. XIX wieku własność Godlewskich, w XX wieku – Surdykowskich. Ostatnim właścicielem majątku był Wacław Golian. Po wojnie majątek…

Zabytkowy młyn – Makówiec Mały Zabytkowy młyn - Makówiec Mały

Zabytkowy młyn – Makówiec Mały

Zabytkowy młyn – Makówiec Mały Tak blisko i tak pięknie! Makówiec Mały Zabytkowy młyn – Makówiec Mały Młyn wodny nad rzeką Ossowicą w Makówcu Małym, znajdujący się w piętrowym budynku z czerwonej palonej cegły. Zbudowany został pod koniec XIX wieku. W 1981 r. wpisany do rejestru zabytków, jako przykład architektury przemysłowej. Zachowany w dobrym stanie, kręcono tutaj seriale filmowe „07 zgłoś się” oraz „Kryminalni”. Poznaj…

Pomnik postawiony w 1917 r. upamiętniający bitwę z 17 lutego 1831 r. Pomnik postawiony w 1917 r. upamiętniający bitwę z 17 lutego 1831 r. stoczoną przez Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Jana Skrzyneckiego z korpusem rosyjskim gen. Grigorija Rosena

Pomnik postawiony w 1917 r. upamiętniający bitwę z 17 lutego 1831 r.

Pomnik postawiony w 1917 r. upamiętniający bitwę z 17 lutego 1831 r. Tak blisko i tak pięknie! Makówiec Duży Pomnik postawiony w 1917 r. upamiętniający bitwę z 17 lutego 1831 r. stoczoną przez Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Jana Skrzyneckiego z korpusem rosyjskim gen. Grigorija Rosena Pomnik przy drodze wojewódzkiej nr 637 w Makówcu Dużym stoi pomnik ufundowany przez społeczeństwo w 1917 r….

Głaz poświęcony rzeźbiarzowi Konstantemu Laszczce Głaz poświęcony rzeźbiarzowi Konstantemu Laszczce Zdjęcie

Głaz poświęcony rzeźbiarzowi Konstantemu Laszczce

Głaz poświęcony rzeźbiarzowi Konstantemu Laszczce Tak blisko i tak pięknie! Makówiec Głaz poświęcony rzeźbiarzowi Konstantemu Laszczce W miejscu urodzenia Konstantego Laszczki., w Makówcu Dużym, umieszczono w 1977 r. duży głaz z tablicą pamiątkową i napisem:  „W tym miejscu stał dom, w którym 3 września 1865 roku urodził się profesor Konstanty Laszczka – światowej sławy artysta rzeźbiarz”. Poznaj inne miejsca…

Muzeum Konstantego Laszczki Muzeum Konstantego Laszczki

Muzeum Konstantego Laszczki

Muzeum Konstantego Laszczki Tak blisko i tak pięknie! Dobre Muzeum Konstantego Laszczki Muzeum Konsantego Laszczki w Dobrem powstało 2 października 1971 roku, głównie dzięki staraniom Jana Zycha – założyciela miejscowej szkoły oraz przyjaciela artysty, a także zorganizowanego przez niego Społecznego Komitetu Muzeum Laszczki. Bazą ekspozycji był dar kilku prac rzeźbiarskich i medalierskich złożony przez samego artystę jeszcze w 1936 r., wzbogacony później, po jego…

Pomnik rzeźbiarza Konstantego Laszczki Pomnik rzeźbiarza Konstantego Laszczki przed zabytkowym budynkiem szkolnym wybudowanym w latach 1925-1935 zdjęcie 2

Pomnik rzeźbiarza Konstantego Laszczki

Pomnik rzeźbiarza Konstantego Laszczki Tak blisko i tak pięknie! Dobre Pomnik rzeźbiarza Konstantego Laszczki przed zabytkowym budynkiem szkolnym wybudowanym w latach 1925-1935. Pomnik stoi przed szkołą, jest nim popiersie Konstantego Laszczki, wykonane z brązu przez samego artystę ok. 1932 r.Budynek szkoły został wybudowany w latach 1925-1935 z inicjatywy Jana Zycha, wieloletniego jej kierownika. Szkoła nosi imię Konstantego Laszczki.  Poznaj inne miejsca…

Rynek (układ przestrzenny) z popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego Rynek (układ przestrzenny) z popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego zdjęcie 1

Rynek (układ przestrzenny) z popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego

Rynek (układ przestrzenny) z popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego Tak blisko i tak pięknie! Dobre Rynek (układ przestrzenny) z popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego Zachowany układ przestrzenny rynku miejskiego w Dobrem. W zachodniej części placu rynkowego znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego, który został uroczyście odsłonięty 5 maja 2002 roku. Przedstawia on Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w formie popiersia. Popiersie zostało odlane w brązie według gipsowej rzeźby…

Neogotycki kościół pw. św. Mikołaja wybudowany w latach 1873-1878 Neogotycki kościół pw. św. Mikołaja wybudowany w latach 1873-1878 zdjęcie 2

Neogotycki kościół pw. św. Mikołaja wybudowany w latach 1873-1878

Neogotycki kościół pw. św. Mikołaja wybudowany w latach 1873-1878 Tak blisko i tak pięknie! Dobre Neogotycki kościół pw. św. Mikołaja wybudowany w latach 1873-1878 Neogotycki kościół parafialny św. Mikołaja Biskupa w Dobrem położony jest we wschodniej pierzei rynku. Wybudowany w latach 1873 – 1878, według projektu Bolesława Podczaszyńskiego wzorowanym na wileńskim kościele św. Anny.Neogotycka budowla powstała dzięki fundacji Kamili Jaźwińskiej (dziedziczki Rudzienka), a także…

No Thumbnail Found

Rezerwat Torfowisko Zawały

Rezerwat Torfowisko Zawały Tak blisko i tak pięknie! Kąty-Borucza Rezerwat Torfowisko Zawały Torfowiskowy rezerwat przyrody utworzony w 2012 r., w pobliżu wsi Kąty-Borucza Celem…