Dobre
Tak blisko i tak pięknie!
Dobre (daw. gmina Rudzienko) – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie siedleckim.
Siedzibą gminy jest Dobre.
31 grudnia 2014 gminę zamieszkiwały 6028 osoby.
Gmina Dobre położona jest w centralno-wschodniej części Polski. Odległość Gminy Dobre od Warszawy wynosi 50 km, od Mińska Mazowieckiego – 20 km, od Siedlec – 56 km.
Będąc w Dobre odwiedź koniecznie…
Zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z wojskami rosyjskimi podczas powstania listopadowego
Zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z wojskami rosyjskimi podczas powstania listopadowego Tak blisko i tak pięknie! Nowa Wieś Zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z wojskami rosyjskimi podczas powstania listopadowego w nocy z 15 na 16 lutego 1831 r. Przy drodze z Nowej Wsi (koło remizy OSP) do Makówca Małego znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w…
Pomnikowy dąb szypułkowy
Pomnikowy dąb szypułkowy Tak blisko i tak pięknie! Rakówiec Pomnikowy dąb szypułkowy Dąb szypułkowy w Rakówcu w 2009 r. został wpisany do rejestru pomników przyrody. Poznaj inne miejsca…
Rezerwat Torfowisko Zawały
Rezerwat Torfowisko Zawały Tak blisko i tak pięknie! Kąty-Borucza Rezerwat Torfowisko Zawały Torfowiskowy rezerwat przyrody utworzony w 2012 r., w pobliżu wsi Kąty-Borucza Celem ochrona rezerwatu jest ochrona i zachowanie kompleksu wodno-torfowiskowego, z przyległymi borami oraz stanowiskami chronionych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Poznaj inne miejsca…
Pomnik ku czci ofiar hitlerowskiego terroru, zamordowanych 5 sierpnia 1944 r.
Pomnik ku czci ofiar hitlerowskiego terroru, zamordowanych 5 sierpnia 1944 r. Tak blisko i tak pięknie! Gęsianka Pomnik ku czci ofiar hitlerowskiego terroru, zamordowanych 5 sierpnia 1944 r. Pomnik ku czci 38 ofiar hitlerowskiego terroru, zamordowanych 5 sierpnia 1944 r., wzniesiony w 1964 r. Pomnik w Gęsiance jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci z okresu II wojny światowej w gminie Dobre. Poznaj inne miejsca…
Dwór z przełomu XIX i XX w. Ruda-Pniewnik
Dwór z przełomu XIX i XX w. Ruda-Pniewnik Tak blisko i tak pięknie! Ruda-Pniewnik Dwór z przełomu XIX i XX w. Ruda-Pniewnik Zespół dworski (dwór, park) z przełomu z wieków XIX/XX w. w Rudzie Pniewniku, wpisany do rejestru zabytków 1959r. Niegdyś wieś Piwki. W II poł. XIX wieku własność Godlewskich, w XX wieku – Surdykowskich. Ostatnim właścicielem majątku był Wacław Golian. Po wojnie majątek…
Zabytkowy młyn – Makówiec Mały
Zabytkowy młyn – Makówiec Mały Tak blisko i tak pięknie! Makówiec Mały Zabytkowy młyn – Makówiec Mały Młyn wodny nad rzeką Ossowicą w Makówcu Małym, znajdujący się w piętrowym budynku z czerwonej palonej cegły. Zbudowany został pod koniec XIX wieku. W 1981 r. wpisany do rejestru zabytków, jako przykład architektury przemysłowej. Zachowany w dobrym stanie, kręcono tutaj seriale filmowe „07 zgłoś się” oraz „Kryminalni”. Poznaj…
Pomnik postawiony w 1917 r. upamiętniający bitwę z 17 lutego 1831 r.
Pomnik postawiony w 1917 r. upamiętniający bitwę z 17 lutego 1831 r. Tak blisko i tak pięknie! Makówiec Duży Pomnik postawiony w 1917 r. upamiętniający bitwę z 17 lutego 1831 r. stoczoną przez Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Jana Skrzyneckiego z korpusem rosyjskim gen. Grigorija Rosena Pomnik przy drodze wojewódzkiej nr 637 w Makówcu Dużym stoi pomnik ufundowany przez społeczeństwo w 1917 r….
Głaz poświęcony rzeźbiarzowi Konstantemu Laszczce
Głaz poświęcony rzeźbiarzowi Konstantemu Laszczce Tak blisko i tak pięknie! Makówiec Głaz poświęcony rzeźbiarzowi Konstantemu Laszczce W miejscu urodzenia Konstantego Laszczki., w Makówcu Dużym, umieszczono w 1977 r. duży głaz z tablicą pamiątkową i napisem: „W tym miejscu stał dom, w którym 3 września 1865 roku urodził się profesor Konstanty Laszczka – światowej sławy artysta rzeźbiarz”. Poznaj inne miejsca…
Muzeum Konstantego Laszczki
Muzeum Konstantego Laszczki Tak blisko i tak pięknie! Dobre Muzeum Konstantego Laszczki Muzeum Konsantego Laszczki w Dobrem powstało 2 października 1971 roku, głównie dzięki staraniom Jana Zycha – założyciela miejscowej szkoły oraz przyjaciela artysty, a także zorganizowanego przez niego Społecznego Komitetu Muzeum Laszczki. Bazą ekspozycji był dar kilku prac rzeźbiarskich i medalierskich złożony przez samego artystę jeszcze w 1936 r., wzbogacony później, po jego…
Pomnik rzeźbiarza Konstantego Laszczki
Pomnik rzeźbiarza Konstantego Laszczki Tak blisko i tak pięknie! Dobre Pomnik rzeźbiarza Konstantego Laszczki przed zabytkowym budynkiem szkolnym wybudowanym w latach 1925-1935. Pomnik stoi przed szkołą, jest nim popiersie Konstantego Laszczki, wykonane z brązu przez samego artystę ok. 1932 r.Budynek szkoły został wybudowany w latach 1925-1935 z inicjatywy Jana Zycha, wieloletniego jej kierownika. Szkoła nosi imię Konstantego Laszczki. Poznaj inne miejsca…
Rynek (układ przestrzenny) z popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego
Rynek (układ przestrzenny) z popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego Tak blisko i tak pięknie! Dobre Rynek (układ przestrzenny) z popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego Zachowany układ przestrzenny rynku miejskiego w Dobrem. W zachodniej części placu rynkowego znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego, który został uroczyście odsłonięty 5 maja 2002 roku. Przedstawia on Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w formie popiersia. Popiersie zostało odlane w brązie według gipsowej rzeźby…
Neogotycki kościół pw. św. Mikołaja wybudowany w latach 1873-1878
Neogotycki kościół pw. św. Mikołaja wybudowany w latach 1873-1878 Tak blisko i tak pięknie! Dobre Neogotycki kościół pw. św. Mikołaja wybudowany w latach 1873-1878 Neogotycki kościół parafialny św. Mikołaja Biskupa w Dobrem położony jest we wschodniej pierzei rynku. Wybudowany w latach 1873 – 1878, według projektu Bolesława Podczaszyńskiego wzorowanym na wileńskim kościele św. Anny.Neogotycka budowla powstała dzięki fundacji Kamili Jaźwińskiej (dziedziczki Rudzienka), a także…
Zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z wojskami rosyjskimi podczas powstania listopadowego
Zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z wojskami rosyjskimi podczas powstania listopadowego Tak blisko i tak pięknie! Nowa Wieś Zbiorowa mogiła…
Pomnikowy dąb szypułkowy
Pomnikowy dąb szypułkowy Tak blisko i tak pięknie! Rakówiec Pomnikowy dąb szypułkowy Dąb szypułkowy w Rakówcu w 2009 r. został wpisany do rejestru pomników…
Rezerwat Torfowisko Zawały
Rezerwat Torfowisko Zawały Tak blisko i tak pięknie! Kąty-Borucza Rezerwat Torfowisko Zawały Torfowiskowy rezerwat przyrody utworzony w 2012 r., w pobliżu wsi Kąty-Borucza Celem…
Pomnik ku czci ofiar hitlerowskiego terroru, zamordowanych 5 sierpnia 1944 r.
Pomnik ku czci ofiar hitlerowskiego terroru, zamordowanych 5 sierpnia 1944 r. Tak blisko i tak pięknie! Gęsianka Pomnik ku czci ofiar hitlerowskiego terroru,…
Dwór z przełomu XIX i XX w. Ruda-Pniewnik
Dwór z przełomu XIX i XX w. Ruda-Pniewnik Tak blisko i tak pięknie! Ruda-Pniewnik Dwór z przełomu XIX i XX w. Ruda-Pniewnik Zespół dworski…
Zabytkowy młyn – Makówiec Mały
Zabytkowy młyn – Makówiec Mały Tak blisko i tak pięknie! Makówiec Mały Zabytkowy młyn – Makówiec Mały Młyn wodny nad rzeką Ossowicą w Makówcu…