Kałuszyn


Tak blisko i tak pięknie!

Kałuszyn – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie siedleckim.
Siedziba gminy to Kałuszyn.
Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 6182 osoby. Natomiast według danych z 30 czerwca 2020 roku gminę zamieszkiwało 5749 osób.

Będąc w Kałuszynie odwiedź koniecznie…

Kaplica drewniana Sinołęka Kaplica drewniana Sinołęka 3

Kaplica drewniana Sinołęka

Kaplica drewniana Sinołęka Tak blisko i tak pięknie! Sinołęka Kaplica drewniana Sinołęka Kaplica Matki Boskiej Szkaplerznej w Sinołęcepozostała po dawnym zespole dworskim, zbudowana w 1739 roku. Fundatorem jej był ówczesny właściciel majątku – Jan Zaborowski. Obiekt z drewna modrzewiowego, o konstrukcji zrębowej, na planie zbliżonym do kwadratu, z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Kaplicę nakrywa dach z gontem, na kalenicy znajduje się sygnaturka. Wnętrze zdobi…

Figura Jezusa Dźwigającego Krzyż Figura Jezusa Dźwigającego Krzyż

Figura Jezusa Dźwigającego Krzyż

Figura Jezusa Dźwigającego Krzyż Tak blisko i tak pięknie! Kałuszyn Figura Jezusa Dźwigającego Krzyż Figura Jezusa Dźwigającego Krzyż znajduje się przed budynkiem, w którym dawniej odbywały się katechezy. Postawiono ją w 1913 r., w 1600 rocznicę wydania Edyktu Mediolańskiego przez cesarza zachodniej części Imperium Rzymskiego Konstantyna Wielkiego. Poznaj inne miejsca…

Oberża – dawne Koszary Królewskie Oberża - dawne Koszary Królewskie znajdują się przy ulicy Warszawskiej 13 2

Oberża – dawne Koszary Królewskie

Oberża – dawne Koszary Królewskie Tak blisko i tak pięknie! Kałuszyn Oberża – dawne Koszary Królewskie znajdują się przy ulicy Warszawskiej 13 Ratusz dawne murowane Koszary Królewskie z 1865 r, przebudowane 1934 r., przy ulicy Warszawskiej. Poznaj inne miejsca…

Krzyż w hołdzie Armii Krajowej i pomnik ku czci żołnierzy wyklętych oraz członków ruchu oporu Krzyż w hołdzie Armii Krajowej i pomnik ku czci żołnierzy wyklętych oraz członków ruchu oporu 1

Krzyż w hołdzie Armii Krajowej i pomnik ku czci żołnierzy wyklętych oraz członków ruchu oporu

Krzyż w hołdzie Armii Krajowej i pomnik ku czci żołnierzy wyklętych oraz członków ruchu oporu Tak blisko i tak pięknie! Kałuszyn Krzyż w hołdzie Armii Krajowej i pomnik ku czci żołnierzy wyklętych oraz członków ruchu oporu za ich walkę z faszyzmem i komunizmem Pomnik w formie krzyża znajduje się przed remizą OSP. Inicjatorem jego powstania i jednocześnie projektantem był Paweł Goźliński. Uroczyste odsłonięcie pomnikamiało…

Zabytkowy budynek poczty wzniesiony pod koniec XIX w. Zabytkowy budynek poczty wzniesiony pod koniec XIX w. 2

Zabytkowy budynek poczty wzniesiony pod koniec XIX w.

Zabytkowy budynek poczty wzniesiony pod koniec XIX w. Tak blisko i tak pięknie! Kałuszyn Zabytkowy budynek poczty wzniesiony pod koniec XIX w. Murowany, parterowy, czteroosiowy budynek na planie prostokąta został wzniesiony pierwszej połowie XIX w. Powstał na mocy umowy z 1826 r. zawartej przez Aleksandra Rożnieckiego ówczesnego właściciela Kałuszyna zawartej z Dyrekcją Generalną Poczt Królestwa Polskiego. W 1993 budynek poczty został odrestaurowany. Poznaj inne miejsca…

Pomnik i tablica na byłym cmentarzu żydowskim Pomnik i tablica na byłym cmentarzu żydowskim

Pomnik i tablica na byłym cmentarzu żydowskim

Pomnik i tablica na byłym cmentarzu żydowskim Tak blisko i tak pięknie! Kałuszyn Pomnik i tablica na byłym cmentarzu żydowskim Pomnik znajduje się na terenie XX-wiecznego cmentarza żydowskiego, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy dokonywali egzekucji Żydów kałuszyńskich. W zbiorowych mogiłach spoczywa ponad tysiąc osób wymordowanych w latach 1941-1943. W 2017 r. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wzniosła na cmentarzu pomnik upamiętniający kałuszyńską społeczność żydowską….

Pomnik bohaterskim żołnierzom 6. Pułku Piechoty Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego Pomnik bohaterskim żołnierzom 6. Pułku Piechoty Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego poległym w zwycięskim boju o Kałuszyn 12 września 1939 r. 1

Pomnik bohaterskim żołnierzom 6. Pułku Piechoty Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego

Pomnik bohaterskim żołnierzom 6. Pułku Piechoty Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego Tak blisko i tak pięknie! Kałuszyn Pomnik bohaterskim żołnierzom 6. Pułku Piechoty Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego poległym w zwycięskim boju o Kałuszyn 12 września 1939 r. Na cmentarzu parafialnym w Kałuszynie znajduje się pomnik z 1939 r.,  ku czci żołnierzy 6 Pułku Piechoty Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest tam pochowanych ok. 200 żołnierzy polskich…

Zalew Karczunek Zalew Karczunek

Zalew Karczunek

Zalew Karczunek Tak blisko i tak pięknie! Kałuszyn Zalew Karczunek Na terenie dawnych pastwisk powstał w 2012 r., zbiornik retencyjny o powierzchni lustra wody 7 ha, którego otoczenie zostało zagospodarowane do celów rekreacyjnych. W ramach zagospodarowania wybudowano kąpielisko z piękną piaszczystą plażą o długości ca 250 m i szerokości 40 m, dwa boiska do piłki plażowej, plac zabaw dla dzieci, przebieralnie i toalety, ścieżkę…

Pomnik Złoty Ułan Pomnik Złoty Ułan, ku czci Polskiej Kawalerii i rtm. Andrzeja Żylińskiego 3

Pomnik Złoty Ułan

Pomnik Złoty Ułan Tak blisko i tak pięknie! Kałuszyn Pomnik Złoty Ułan, ku czci Polskiej Kawalerii i rtm. Andrzeja Żylińskiego Złoty Ułan – pomnik konny odsłonięty 13 września 2014 roku w Kałuszynie (województwo mazowieckie), z okazji 75. rocznicy bitwy pod tym miastem w 1939 r. Pomnik przedstawia siedzącego na koniu ułana z wzniesioną do góry szablą, będącą sygnałem do walki.Inicjatorem i fundatorem tego jedynego…

Plebania z 1837 r. w Kałuszynie Plebania z 1837 r. w Kałuszynie

Plebania z 1837 r. w Kałuszynie

Plebania z 1837 r. w Kałuszynie Tak blisko i tak pięknie! Kałuszyn Plebania z 1837 r. w Kałuszynie Murowana plebania parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Stanisława w Kałuszynie z 1837 r. Poznaj inne miejsca…

Macewa na murze kościoła Macewa na murze kościoła 1

Macewa na murze kościoła

Macewa na murze kościoła Tak blisko i tak pięknie! Kałuszyn Macewa na murze kościoła W ścianę kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Stanisława w Kałuszynie w Kałuszynie wmurowana jest macewa pochodząca z nowego kirkutu w Kałuszynie. Nad nagrobkiem jest umocowana tablica z napisem: „Kałuszyn 1939 – Polaków 3000, Żydów – 6500”. Macewa i tablica została umieszczona w 1990 roku dzięki staraniom księdza proboszcza…

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kałuszynie Kościół parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany w latach 1889-1897 wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, w ołtarzu głównym obraz pędzla Michała Elwiro Andriollego. 1

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kałuszynie

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kałuszynie Tak blisko i tak pięknie! Kałuszyn Kościół parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany w latach 1889-1897 wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, w ołtarzu głównym obraz pędzla Michała Elwiro Andriollego. Kościół parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Stanisława w Kałuszynie. Świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim w latach 1889-1893 według projektu architekta…

Kozioł – symbol Kałuszyna Kozioł – symbol Kałuszyna 3

Kozioł – symbol Kałuszyna

Kozioł – symbol Kałuszyna Tak blisko i tak pięknie! Kałuszyn Kozioł – symbol Kałuszyna Metalowy pomnik koziołka ustawiony na cokole stoi na pl. Kilińskiego. Pomnik, który został odsłonięty w 2011 r., nawiązuje do herbu Kałuszyna. Na cokole upamiętniono daty: 1429 r. – powstanie osady Kałuszyn, 1718 r. – potwierdzenie nadania praw miejskich Kałuszynowi, 1847 r. – zatwierdzenie herbu miasta, który wywodzi się od klejnotu…

No Thumbnail Found

Pałac wzniesiony w 1911 r., dwór z ok. 1830 r. oraz drewniany spichlerz z XVII w.

Pałac wzniesiony w 1911 r., dwór z ok. 1830 r. oraz drewniany spichlerz z XVII w. Tak blisko i tak pięknie! Sinołęka Kozioł – symbol Kałuszyna W Sinołęce znajduje się zespół dworski. Starszy, drewniany dwór wzniesiono ok. 1830 r. dla Kacpra Buczyńskiego. Jest to budynek parterowy, nakryty dachem naczółkowym, kryty gontem, z czterokolumnowym, drewnianym gankiem. Nowszy pałac wzniesiony w 1911 r. dla Filewiczów w…