Mińsk Mazowiecki
miasto
Tak blisko i tak pięknie!
Mińsk Mazowiecki – miasto w Polsce, w województwie mazowieckim, należące do aglomeracji warszawskiej, siedziba powiatu mińskiego i gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki. Według danych z końcówki 2022 roku Mińsk Mazowiecki zamieszkiwało 40 297 mieszkańców.
Miasto położone jest w odległości 20 km od granicy i 38 km od centrum Warszawy. Stanowi ono lokalne i ponadlokalne centrum gospodarcze (rozwinięte handel, usługi i przemysł), edukacyjne (szkoła wyższa, 6 szkół średnich, uniwersytet trzeciego wieku), militarne (baza lotnicza, żandarmeria i wojskowe centrum rekrutacji), kulturalne (dom kultury, szkoła artystyczna, 2 biblioteki, 2 muzea), ale przede wszystkim jest miejscem zamieszkania i wypoczynku wielu ludzi pracujących w Warszawie.
Historia Mińska sięga ponad sześciuset lat. Od 1421 miejscowość posiada prawa miejskie. W XIX wieku i do II wojny światowej miasto było zamieszkane przez dużą społeczność żydowską, obecnie został po niej tylko cmentarz i jeden z największych kamieni w Treblince. W Mińsku znajduje się kilkanaście obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz całe obszary zabudowy chronione przez plan zagospodarowania przestrzennego.
Będąc w Mińsku Mazowieckim, w mieście odwiedź koniecznie…
Rzeźba Jana z Gościańczyc
Rzeźba Jana z Gościańczyc znajduję się na Starym Rynku, pomnik powstał z okazji 600 rocznicy nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu…
Rzeźba Anny Mińskiej
Rzeźba Anny Mińskiej powstał z okazji 600 rocznicy nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu…
Pomnika Piotra Skrzyneckiego
Pomnika Piotra Skrzyneckiego przy Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim. W formie ławeczki, odsłonięty 2021 r. z okazji 600 rocznicy nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu…
Ławeczka Jana Himilsbacha
Ławeczka Jana Himilsbacha przy Publicznej Bibliotece Miejskiej…
Pomnik nauczycieli i organizatorów tajnego nauczania
Pomnik w formie otwartej księgi znajduje się przed siedzibą ZNP…
Pomnik Władysława Andersa
Pomnik generała Władysława Andersa został odsłonięty 2006 r. na terenie dawnego Gimnazjum Miejskiego nr 1, dziś Szkoła Podstawowa nr 1…
Pomnik Mikołaja Kopernika
Pomnik został odsłonięty na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w 1973 r…
Pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II
Pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II odsłonięty w 2019 r. na terenie parafii św. Antoniego z Padwy…
Pomnik 1PLM Warszawa (lotników)
Pomnik pamięci lotników 1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego Warszawa, na pl. Lotników został odsłonięty w 2005 r….
Pomnik – Gołąb Pokoju
Pomnik Gołąb Pokoju na placu przed Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 im. Kazimierza Wielkiego…
Pomnik Powstańców 1863
Pomnik przy szkole podstawowej nr 4 im Powstańców Styczniowych, wzniesiono 1938 r, w 1963 odsłonięto kolejny pomnik powstańców styczniowych zaś w 2003 r. odtworzono pomnik z 1938 zniszczony przez Niemców….
Pomnik Szarych Szeregów Mińsk Mazowiecki
Odsłonięty 2004 r., pomnik Szarych Szeregów, na skraju parku miejskiego….
Obiekt MOSiR – aquapark z lodowiskiem
Ośrodek rekreacyjno-sportowy (aquapark z zapleczem oraz lodowisko) został oddany do użytku 2010 roku. Obiekt jest jednym z niewielu w kraju, który pod jednym dachem łączy ciepło z zimnem, czyli aquapark i lodowisko….
Układ przestrzenny Sendomierza z rynkiem tego miasteczka – obecnie pl.J. Kilińskiego
Układ przestrzenny Sendomierza z rynkiem tego miasteczka lokowanego ponoć w XVI w. przez Mikołaja Wolskiego – obecnie pl. J. Kilińskiego….
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich
Został urządzony przy ul. Warszawskiej w latach 1951-1953. Powstał głównie w wyniku ekshumacji zwłok żołnierzy Armii Czerwonej, którzy od lipca do października 1944 roku polegli lub zmarli na terenie powiatu mińskiego….
Resursa miejska, obecnie hotel i restauracja „Stylowa”
Budynek z początku XX w. W okresie międzywojennym budynek Resursy służył za klub, miejsce koncertów, przedstawień czy spotkań mińskiej inteligencji. Odbywały się tu posiedzenia władz. Lekarz powiatowy dr Zygmunt Rozen organizował odczyty „higieniczno-sportowe”, a także koncerty z udziałem artystów scen warszawskich. W 1922 r. zarejestrowano liczące 40 członków stowarzyszenie Resursa Miejska. Podczas wojny hitlerowcy umieścili tu hotel i restaurację –…
Miejska Biblioteka Publiczna
Nowoczesny i funkcjonalny budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej wzniesiony w latach 2009-2010 r. Północna elewacja wzorowana na sąsiednim budynkiem dawnego starostwa powiatowego….
Kamienica dr. A. Cudnego, obecnie Liceum Ogólnokształcące
Kamienica dr. A. Cudnego to klasycystyczny budynek z 1903 roku, który wchodzi w skład kompleksu szkolnego Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej przy ul. Pięknej. Dawna kamienica została przystosowana na potrzeby prowadzenia zajęć lekcyjnych. Budynek został też rozbudowany o nowe skrzydło….
Szkoły Salezjańskie
W latach 1947–1964 siedziba szkół handlowych i biblioteki. Potem przedszkole, obecnie siedziba Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej i Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego….
Willa H. Rudkowskiego, obecnie siedziba PM nr 1
Budynek z pocz. XX w. willa lekarza kolejowego,jednego z członków Komendy Obwodu „Mewa-Jamnik-Kamień”, zmarł w 1942. Wehrmacht przejął budynek w czasie II wojny światowej, jako jeden z najbardziej zadbanych i przeznaczył na na tzw. Soldatenheim [Dom Żołnierza]. W roku 1946 urządzono tu pierwsze przedszkole miejskie i tak jest do dziś – obecnie to siedziba Przedszkola Miejskiego nr 1….
Związek Nauczycielstwa Polskiego
Budynek dawnej szkoły elementarnej z początku XIX w. przy ulicy Warszawskiej obecnie siedziba Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego….
Dom czynszowy z 1922 r., obecnie siedziba WKU
Dom czynszowy przy ul. Pięknej 3 z 1922 r., zbudowany przez ziemianina Andrzejkiewicza z Jakubowa. Od 1932 roku siedziba Komendy Rejonowej Uzupełnień (KRU), która mieściła się w nim do 1939 roku. W czasie okupacji Mińska Mazowieckiego, w budynku siedzibę miało miejscowe Gestapo. Po wyzwoleniu miasta latem 1944 roku, budynek ponownie zajęło wojsko i urzęduje do dziś. Obecnie siedziba Wojskowego…
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Budynek dawnego starostwa powiatowego przy pl. Kilińskiego powstał w latach 1847–1853 z inicjatywy hr. Karola Jezierskiego, budynek zaprojektował Henryk Marconi. Obecnie siedziba Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej….
Siedziba Poczty Polskiej Mińsk Mazowiecki
Klasycystyczny budynek poczty przy ul. Warszawskiej, wzniesiony w czasie budowy traktu brzeskiego, w pierwszej połowie XIX wieku. Budynek urzędu pocztowego powstał według standardowego wówczas projektu, podobny wzniesiono w Kałuszynie….
Zabytkowa wieża ciśnień
Modernistyczna, okrągła wieża zwieńczona walcowatym zbiornikiem na wodę i nakryta spłaszczonym stożkowym dachem. Pobudowana po II wojnie światowej przy dworcu kolejowym na miejscu drewnianej wieży zniszczonej przez Niemców. Gromadziła wodę, którą wykorzystywano do ciągłości pracy lokomotyw parowych oraz systemu hydrantów przeciwpożarowych na terenie kolejowym. Wodę dostarczano wodociągiem ze zbiornika na rzece Srebrnej….
Siedziba Komitetu PZPR, obecnie Bank PKO BP
Pierwotnie siedziba miejskiego komitetu PZPR. Budynek wybudowano w latach 50. XX w. Projekt nie odbiegał od innych socrealistycznych obiektów w Polsce, obecnie siedziba PKO BP….
Cmentarz żydowski – kirkut
Cmentarz powstał w 1878 r. zachowało się na nim ok 500 nagrobków, ostatni pochówek miał miejsce 1945 r. W 1967 na cmentarzu wzniesiono pomnik pamięci mińskich Żydów. Obecnie właścicielem cmentarza jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Obiekt jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków nieruchomych….
Stary Rynek – Mińsk Mazowiecki
Stary Rynek w układzie przestrzennym (urbanistycznym) miasta Mińsk Mazowiecki, zachowany z czasów jego lokacji (założenia na prawie miejskim) w XV w….
Kościół Mariawitów – Mińsk Mazowiecki
Kościół parafialny starokatolickiego kościoła mariawitów.. Wybudowany w stylu neogotyckim świątynia powstała w 1911 r., w jej konsekracji uczestniczył biskup Jan Maria Kowalski. Kościół przy ul. Traugutta….
Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich
Willa wybudowana na początku XX w. dla Jana Huberta doktora medycyny, społecznika i filantropa, jednego z pierwowzorów doktora Tomasza Judyma powieści Stefana Żeromskiego “Ludzie Bezdomni”, obecnie siedziba Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich. – oddziału Muzeum Ziemi Mińskiej….
Pomnik Niepodległości – Mińsk Mazowiecki
Pomnik Niepodległości znajduje się na Starym Rynku, wzniesiony został w 80. rocznicę „Cudu nad Wisłą”….
Pałac hrabiny Łubieńskiej – obecnie Muzeum Ziemi Mińskiej
Pałacyk będący siedzibą ziemiańskiej rodziny Łubieńskich, pobudowany w latach trzydziestych XX wieku, według projektu Michała Sławińskiego. Obecnie siedziba Muzeum Ziemi Mińskiej….
Pałac Dernałowiczów – obecnie Miejski Dom Kultury Mińsk Mazowiecki
Pałac barokowo – klasycystyczny, murowany, z początku XVII wieku, wzniesiony przez właścicieli miasta – rodzinę Warszyckich, często przebudowywany. W latach 1825-1828 dostawiono kolejną kondygnację. Wybudowany na planie prostokąta pałac ujęto ryzalitami bocznymi, we wnętrzu dwutraktowy układ pomieszczeń, na parterze duża sień z wykonanym z piaskowca barokowym kominkiem z 1775 r. Budowlę od nazwiska ostatnich właścicieli nazywa się pałacem Dernałowiczów, obecnie siedziba…
Kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z końca XVI w.
Kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Końca XVI w. początkowo zbudowany jako jednonawowy, w latach 1908–1912 został rozbudowany i przekształcony w stylu neobarokowym według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Pierwszy drewniany kościół został konsekrowany w 1422 roku. W XVI wieku został wzniesiony, przez rodzinę Mińskich, kolejny kościół z cegły palonej. Na początku XVII wieku kościół spłonął. Wkrótce ks….
Rzeźba Jana z Gościańczyc
Rzeźba Jana z Gościańczyc znajduję się na Starym Rynku, pomnik powstał z okazji 600 rocznicy nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu…
Rzeźba Anny Mińskiej
Rzeźba Anny Mińskiej powstał z okazji 600 rocznicy nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu…
Pomnika Piotra Skrzyneckiego
Pomnika Piotra Skrzyneckiego przy Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim. W formie ławeczki, odsłonięty 2021 r. z okazji 600 rocznicy…
Ławeczka Jana Himilsbacha
Ławeczka Jana Himilsbacha przy Publicznej Bibliotece Miejskiej…
Pomnik nauczycieli i organizatorów tajnego nauczania
Pomnik w formie otwartej księgi znajduje się przed siedzibą ZNP…
Pomnik Władysława Andersa
Pomnik generała Władysława Andersa został odsłonięty 2006 r. na terenie dawnego Gimnazjum Miejskiego nr 1, dziś Szkoła Podstawowa nr 1…