Kałuszyn


Tak blisko i tak pięknie!

Kałuszyn – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie siedleckim.
Siedziba gminy to Kałuszyn.
Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 6182 osoby. Natomiast według danych z 30 czerwca 2020 roku gminę zamieszkiwało 5749 osób.

Będąc w Kałuszynie odwiedź koniecznie…

Kaplica drewniana Sinołęka Kaplica drewniana Sinołęka 3

Kaplica drewniana Sinołęka

Kaplica Matki Boskiej Szkaplerznej w Sinołęce pozostała po dawnym zespole dworskim, zbudowana w 1739 roku. Fundatorem jej był ówczesny właściciel majątku – Jan Zaborowski. Obiekt z drewna modrzewiowego, o konstrukcji zrębowej, na planie zbliżonym do kwadratu, z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Kaplicę nakrywa dach z gontem, na kalenicy znajduje się sygnaturka. Wnętrze zdobi belka tęczowa z barokowym krucyfiksem, dwa XVIII-wieczne późnorenesansowe…

Figura Jezusa Dźwigającego Krzyż Figura Jezusa Dźwigającego Krzyż

Figura Jezusa Dźwigającego Krzyż

Figura Jezusa Dźwigającego Krzyż znajduje się przed budynkiem, w którym dawniej odbywały się katechezy. Postawiono ją w 1913 r., w 1600 rocznicę wydania Edyktu Mediolańskiego przez cesarza zachodniej części Imperium Rzymskiego Konstantyna Wielkiego….

Krzyż w hołdzie Armii Krajowej i pomnik ku czci żołnierzy wyklętych oraz członków ruchu oporu Krzyż w hołdzie Armii Krajowej i pomnik ku czci żołnierzy wyklętych oraz członków ruchu oporu 1

Krzyż w hołdzie Armii Krajowej i pomnik ku czci żołnierzy wyklętych oraz członków ruchu oporu

Pomnik w formie krzyża znajduje się przed remizą OSP. Inicjatorem jego powstania i jednocześnie projektantem był Paweł Goźliński. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 1 marca 2012 r. Na krzyżu widnieje wizerunek Matki Bożej, nazwy AK, NSZ, WiN oraz znak Polski Walczącej. Przy krzyżu znajduje się pamiątkowa tablica…

Pomnik i tablica na byłym cmentarzu żydowskim Pomnik i tablica na byłym cmentarzu żydowskim

Pomnik i tablica na byłym cmentarzu żydowskim

Pomnik znajduje się na terenie XX-wiecznego cmentarza żydowskiego, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy dokonywali egzekucji Żydów kałuszyńskich. W zbiorowych mogiłach spoczywa ponad tysiąc osób wymordowanych w latach 1941-1943.  W 2017 r. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wzniosła na cmentarzu pomnik upamiętniający kałuszyńską społeczność żydowską. Pomnik został zaprojektowany przez Kena Goldmana i ufundowany przez Żydów wywodzących się z Kałuszyna oraz ich…

Zalew Karczunek Zalew Karczunek

Zalew Karczunek

Na terenie dawnych pastwisk powstał w 2012 r., zbiornik retencyjny o powierzchni lustra wody 7 ha, którego otoczenie zostało zagospodarowane do celów rekreacyjnych. W ramach zagospodarowania wybudowano kąpielisko z piękną piaszczystą plażą o długości ca 250 m i szerokości 40 m, dwa boiska do piłki plażowej, plac zabaw dla dzieci, przebieralnie i toalety, ścieżkę rowerową wokół zbiornika i ścieżkę edukacyjną.  W…

Pomnik Złoty Ułan Pomnik Złoty Ułan, ku czci Polskiej Kawalerii i rtm. Andrzeja Żylińskiego 3

Pomnik Złoty Ułan

Złoty Ułan – pomnik konny odsłonięty 13 września 2014 roku w Kałuszynie (województwo mazowieckie), z okazji 75. rocznicy bitwy pod tym miastem w 1939 r. Pomnik przedstawia siedzącego na koniu ułana z wzniesioną do góry szablą, będącą sygnałem do walki. Inicjatorem i fundatorem tego jedynego w Polsce pozłacanego pomnika jest Jan Żyliński – biznesmen mieszkający w Londynie, syn rotmistrza Andrzeja Żylińskiego,…

Macewa na murze kościoła Macewa na murze kościoła 1

Macewa na murze kościoła

W ścianę kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Stanisława w Kałuszynie w Kałuszynie wmurowana jest macewa pochodząca z nowego kirkutu w Kałuszynie. Nad nagrobkiem jest umocowana tablica z napisem: „Kałuszyn 1939 – Polaków 3000, Żydów – 6500”. Macewa i tablica została umieszczona w 1990 roku dzięki staraniom księdza proboszcza Czesława Bednarczyka….

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kałuszynie Kościół parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany w latach 1889-1897 wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, w ołtarzu głównym obraz pędzla Michała Elwiro Andriollego. 1

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kałuszynie

Kościół parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Stanisława w Kałuszynie. Świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim w latach 1889-1893 według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. W ołtarzu głównym obraz „Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny” namalowany przez Michała Elwira Andriollego oraz obrazy pochodzące z XIX stulecia znajdujące się w nawach bocznych.  Jest to kościół typu bazylikowego. Od frontu znajduje się…

Kozioł – symbol Kałuszyna Kozioł – symbol Kałuszyna 3

Kozioł – symbol Kałuszyna

Metalowy pomnik koziołka ustawiony na cokole stoi na pl. Kilińskiego. Pomnik, który został odsłonięty w 2011 r., nawiązuje do herbu Kałuszyna. Na cokole upamiętniono daty: 1429 r. – powstanie osady Kałuszyn, 1718 r. – potwierdzenie nadania praw miejskich Kałuszynowi, 1847 r. – zatwierdzenie herbu miasta, który wywodzi się od klejnotu herbowego rodziny Zamoyskich – właścicieli Kałuszyna….