Jakubów


Tak blisko i tak pięknie!

Jakubów – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie siedleckim.
Siedziba gminy to Jakubów.
Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 4941 osób.

Będąc w Jakubów odwiedź koniecznie…

Meandrująca rzeka Rządza Meandrująca rzeka Rządza

Meandrująca rzeka Rządza

 Źródła rzeki znajdują się w powiecie Mińsk Mazowiecki, w lesie około pół kilometra na południowy wschód od wsi Wólka Kałuska na Wyżynie Kałuszyńskiej, będącej wysoczyzną morenową, gdzie kilkanaście pagórków osiąga wysokość ponad 200 m n.p.m. Około 9 kilometrów w dół rzeki, koło wsi Ludwinów poziom rzeki znajduje się na wysokości 155 m n.p.m. W Tymoteuszowie rzeka meandruje, tworząc liczne zakola….

Jezioro Torfisko i małe jeziorko obok Jezioro Torfisko i małe jeziorko obok2

Jezioro Torfisko i małe jeziorko obok

„Jezioro Torfisko” to teren bagienny o powierzchni  ok. 72 ha. Obejmuje kilkunastohektarowe lustro wody wraz z przylegającymi do niego zadrzewieniami. lakami i pastwiskami. Zbiornik ten powstał po eksploatacji torfu. Występuje tu bardzo ciekawa roślinność wodna jak: rosiczka okrągłolistna, grzybienie białe, bagno zwyczajne. Interesujący jest również zespół ptaków lęgowych takich jak: żurawie, zielonka, perkoz rdzawo szyi, trzciniak, potrzos, trzcinniczek, rokitniczka, perkozek,…

Neogotycki kościół mariawitów pw. Trójcy Przenajświętszej Neogotycki kościół mariawitów pw. Trójcy Przenajświętszej 1

Neogotycki kościół mariawitów pw. Trójcy Przenajświętszej

W 1903 proboszczem parafii rzymsko-katolickiej św. Trójcy w Wiśniewie został ks. Wawrzyniec Rostworowski, który będąc członkiem Zgromadzenia Mariawitów dokonał w parafii rozłamu i w 1906 pociągnął za sobą większość parafian, którzy porzucili rzymski-katolicyzm i założyli we wsi drugą parafię pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. 4 października 1907 mariawici poświęcili nową świątynię i wybudowali cały kompleks budynków, które stanowiły dom zakonny żeński,…

Zabytkowa brama z 1925 r. do kościoła rzymskokatolickiego pw. Trójcy Świętej Zabytkowa brama z 1925 r. do kościoła rzymskokatolickiego pw. Trójcy Świętej 1

Zabytkowa brama z 1925 r. do kościoła rzymskokatolickiego pw. Trójcy Świętej

Zabytkowa brama z 1925 r. do kościoła rzymskokatolickiego św. Trójcy Świętej. Parafia i kościół rzymskokatolicki św. Trójcy w Wiśniewie powstał w roku 1472 r., z fundacji księcia mazowieckiego Bolesława. Pierwszy kościół’ został spalony przez kozaków w 1610. W 1616 wzniesiono nowy kościół, który został przebudowany w 1784. Ten zaś spłonął w 1921 r., Następnie w 1923 r., pobudowano kolejny trzeci…

Przystanek turystyczny w Jakubowie Przystanek turystyczny w Jakubowie 1

Przystanek turystyczny w Jakubowie

Otwarcie „Przystanku turysty w Jakubowie” odbyło się 19 października 2020 roku, zrealizowane przez Grupę Nieformalną Aktywne Kobietki z Jakubowa przy wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Jakubów w ramach programu „Mazowsze Lokalnie”. W ramach projektu przygotowano tablicę informacyjno-historyczną o Jakubowie, zamontowano ławki, stół rekreacyjny, stojak na rowery, kosz na śmieci oraz posadzono krzewy i kwiaty, angażując społeczność lokalną. Miejsce to ma służyć…

Obelisk upamiętniający bohaterów poległych w walkach o niepodległość ojczyzny w latach 1918-1920 Obelisk upamiętniający bohaterów poległych w walkach o niepodległość ojczyzny w latach 1918-1920, odsłonięty 11 listopada 1922 r.

Obelisk upamiętniający bohaterów poległych w walkach o niepodległość ojczyzny w latach 1918-1920

Obelisk upamiętnia bohaterów poległych w walkach o niepodległość Ojczyzny w latach 1918-1920. Odsłonięcie nastąpiło 11 listopada 1922 r. (w czwarta rocznice odzyskania niepodległości). Usytuowany jest w przy głównej drodze w Jakubowie, tuż przed budynkiem szkoły….

Neogotycki kościół parafialny pw. św. Anny z 1903 r. Neogotycki kościół parafialny pw. św. Anny z 1903 r. zaprojektowany przez Józefa Piusa Dziekońskiego 1

Neogotycki kościół parafialny pw. św. Anny z 1903 r.

Kościół jest jedną ze świątyń wybudowanych w stylu neogotyku nadwiślańskiego według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Inicjatorem budowy był ks. Kazimierz Sobolewski, a została ona sfinansowana z ofiar parafian. Kościół został konsekrowany przez bp. Kazimierza Ruszkiewicza w 1905 r. Świątynia była remontowana w 1928, 1966 i 1990 r. Świątynia jest ceglana, trzynawowa, z wyniosłą wieżą nad wejściem frontowym. W wieży wiszą…