Halinów


Tak blisko i tak pięknie!

Halinów – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie warszawskim.
Siedziba gminy to Halinów.
Według danych z końca 2023 roku gminę zamieszkiwało 16 108 osób.

Będąc w Halinowie odwiedź koniecznie…

No Thumbnail Found

Kapliczka przydrożna Halinów

Kapliczka przydrożna Halinów Tak blisko i tak pięknie! Halinów Kapliczka przydrożna Halinów Poznaj inne miejsca…

Pomnik poświęcony kurierowi z czasów powstania 1863 r. Ludwikowi Walesiakowi Pomnik poświęcony kurierowi z czasów powstania 1863 r. Ludwikowi Walesiakowi

Pomnik poświęcony kurierowi z czasów powstania 1863 r. Ludwikowi Walesiakowi

Pomnik poświęcony kurierowi z czasów powstania 1863 r. Ludwikowi Walesiakowi Tak blisko i tak pięknie! Chobot Pomnik poświęcony kurierowi z czasów powstania 1863 r. Ludwikowi Walesiakowi Pomnik został odsłonięty w 1993 r. w pobliżu domu, w którym mieszkał Ludwik Walesiak. Był on kurierem w czasie powstania styczniowego. Został schwytany przez Kozaków i powieszony na drzewie, ale udało mu się przeżyć. Zmarł dopiero w 1928 r….

Ruiny pałacu rodziny Łubieńskich Ruiny pałacu rodziny Łubieńskich z 1. poł. XIX w. oraz park z pomnikowymi drzewami 1

Ruiny pałacu rodziny Łubieńskich

Ruiny pałacu rodziny Łubieńskich Tak blisko i tak pięknie! Okuniew Ruiny pałacu rodziny Łubieńskich z 1. poł. XIX w. oraz park z pomnikowymi drzewami Pałac rodziny Łubieńskich został wzniesiony w stylu klasycystycznym, przez Jana Łubieńskiego jako rodowa rezydencja.  Od czasów powstania styczniowego często zmieniał właścicieli, po II wojnie światowej upaństwowiony popadła w ruinę. Gmach podpalono w 1976 roku na potrzeby filmu Antoniego Krauzego pt….

Dawny cmentarz żydowski Dawny cmentarz żydowski 1

Dawny cmentarz żydowski

Dawny cmentarz żydowski Tak blisko i tak pięknie! Okuniew Dawny cmentarz żydowski Cmentarz żydowski w Okuniewie został założony prawdopodobnie w XIX wieku. W okresie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców.  W 1988 r. z inicjatywy Fundacji Rodziny Nissenbaumów teren nekropolii został uporządkowany. Na powierzchni 0,5 ha zachowało się kilkadziesiąt nagrobków lub ich fragmentów, z których najstarszy pochodzi z 1881 roku. Na cmentarzu znajduje się…

Głaz upamiętniający ofiary II wojny światowej Głaz upamiętniający ofiary II wojny światowej

Głaz upamiętniający ofiary II wojny światowej

Głaz upamiętniający ofiary II wojny światowej Tak blisko i tak pięknie! Okuniew Głaz upamiętniający ofiary II wojny światowej Głaz upamiętniający ofiary II wojny światowej odsłonięty w 1981 r. Poświęcony jest mieszkańcom ziemi okuniewskiej, poległym i pomordowanym w okresie II wojny światowej. Na kamieniu widnieje wizerunek orła i daty 1939-1944, a pod nimi znajduje się tablica z napisem: „Ofiarom II wojny światowej. Córkom i synom ziemi…

Mogiła zbiorowa żołnierzy walczących w 1920 r. na cmentarzu parafialnym Mogiła zbiorowa żołnierzy walczących w 1920 r. na cmentarzu parafialnym

Mogiła zbiorowa żołnierzy walczących w 1920 r. na cmentarzu parafialnym

Mogiła zbiorowa żołnierzy walczących w 1920 r. na cmentarzu parafialnym Tak blisko i tak pięknie! Okuniew Mogiła zbiorowa żołnierzy walczących w 1920 r. na cmentarzu parafialnym Cmentarz parafialny w Okuniewie. Po prawejstronie głównej alei (bliżej kaplicy) znajdują się groby kilku żołnierzy polskich poległych w sierpniu 1920 r. Na mogiłach tych postawiony jest pomnik z napisami:”Bojownikom za wolność ojczyzny”, Rodacy 11.11.1928 Poznaj inne miejsca…

Kościół pw. św. Stanisława Kostki wybudowany w latach 1823-1835 Kościół pw. św. Stanisława Kostki wybudowany w latach 1823-1835

Kościół pw. św. Stanisława Kostki wybudowany w latach 1823-1835

Kościół pw. św. Stanisława Kostki wybudowany w latach 1823-1835 Tak blisko i tak pięknie! Okuniew Kościół pw. św. Stanisława Kostki wybudowany w latach 1823-1835 Kościół św.  Stanisława Kostki  w Okuniewie pobudowany w latach 1823–1835 przez Jana Łubieńskiego, właściciela dóbr okuniewskich. Projekt jest przypisywany Chrystianowi Piotrowi Aignerowi.Salowy kościół jest murowany, posiada nawę na planie prostokąta zakończoną węższą, półkoliście zamkniętą apsydą prezbiterialną, otoczoną pięciokątnym obejściem. Ściany…

No Thumbnail Found

Dwór majątku Skruda z końca XIX w. – obecnie centrum kulturalne

Dwór majątku Skruda z końca XIX w. – obecnie centrum kulturalne Tak blisko i tak pięknie! Halinów Dwór majątku Skruda z końca XIX w. – obecnie centrum kulturalne Majątek Skruda powstał w 1630 roku. W jego skład wchodziły dobra ziemskie w Długiej Kościelnej, stawy rybne oraz dwory. Majątkami zarządzali administratorzy. Zapewne pod koniec XIX lub na początku XX wieku właściciele majątku Skruda zbudowali dworek.Dwór…

No Thumbnail Found

Stawy halinowskie

Stawy halinowskie Tak blisko i tak pięknie! Halinów Stawy halinowskie Stawy halinowskie powstały wyniku spiętrzenia rzeki Długiej. Stawy powstał p. podb. Pod koniec XVIIIw. W majątku Skruda. Na stawach utworzono łowisko specjalne Polskiego Związku Wędkarskiego. Poznaj inne miejsca…

No Thumbnail Found

Kościół Katolicki Mariawitów

Kościół Katolicki Mariawitów Tak blisko i tak pięknie! Długa Kościelna Kościół Katolicki Mariawitów Świątynia powstała na potrzeby parafii mariawickiej, która 1907 r. wydzieliła się z parafii katolickiej w Długiej Kościelnej. Po podziale mariawitów 1935 r. na Starokatolicki Kościół Mariawitów i Katolicki Kościół Mariawitów.  Świątynia ta należy do tego drugiego kościoła, i stanowi jedyną świątynie tego wyznania poza klasztorem w Felicjanowie.Neogotycka świątynia przypomina inne kościoły…

Kościół pw. św. Anny i Dzwonnica z XVIII w. Kościół pw. św. Anny i Dzwonnica z XVIII w.

Kościół pw. św. Anny i Dzwonnica z XVIII w.

Kościół pw. św. Anny i Dzwonnica z XVIII w. Tak blisko i tak pięknie! Długa Kościelna Kościół pw. św. Anny i Dzwonnica z XVIII w. arafia św Anny w Długiej Kościelnej została erygowana w 1445 r., w tym czasie powstał drewniany kościół, w jego miejscu pobudowano w 1678 r., który spłonął w 2000r. W jego miejscu pobudowano w latach 2002-2004 nowy murowany kościół. Z…

Kruchta z XIX w. – pozostałość drewnianego kościoła Kruchta z XIX w. - pozostałość drewnianego kościoła 2

Kruchta z XIX w. – pozostałość drewnianego kościoła

Kruchta z XIX w. – pozostałość drewnianego kościoła Tak blisko i tak pięknie! Długa Kościelna Kruchta z XIX w. – pozostałość drewnianego kościoła Kruchta z XIX w. jest pozostałością drewnianego kościoła parafialnego św. Anny z 1678 r., spalonego w 2000r, z pożaru ocalała XIX w kruchta która była dobudowana od frontu nawy kościoła. Poznaj inne miejsca…

Mogiła zbiorowa powstańców styczniowych z 1863 r. Mogiła zbiorowa powstańców styczniowych z 1863 r.

Mogiła zbiorowa powstańców styczniowych z 1863 r.

Mogiła zbiorowa powstańców styczniowych z 1863 r. Tak blisko i tak pięknie! Długa Kościelna Mogiła zbiorowa powstańców styczniowych z 1863 r. Mogiła zbiorowa powstańców styczniowych znajduje się w Długiej Kościelnej przy ulicy Powstańców Styczniowych 20, nieomal na granicy z Halinowem. Według tablicy na pomniku, w mogile pochowano 30 Powstańców poległych w okolicy podczas kilku potyczek. Pod Rudą – Górkami w dniu 25 maja 1863 roku.Pod…

No Thumbnail Found

Kapliczka przydrożna Halinów

Kapliczka przydrożna Halinów Tak blisko i tak pięknie! Halinów Kapliczka przydrożna Halinów Poznaj inne miejsca…

Dawny cmentarz żydowski Dawny cmentarz żydowski 1

Dawny cmentarz żydowski

Dawny cmentarz żydowski Tak blisko i tak pięknie! Okuniew Dawny cmentarz żydowski Cmentarz żydowski w Okuniewie został założony prawdopodobnie w XIX wieku. W okresie…