Dębe Wielkie
Tak blisko i tak pięknie!
Dębe Wielkie – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie siedleckim.
Siedziba gminy to Dębe Wielkie. Dawniej siedzibą gminy Dębe Wielkie był Pustelnik.
Według danych z 23 września 2013 r. gminę zamieszkiwało 9259 osób. W 2015 gmina miała 9474 mieszkańców.
Będąc w Dębe Wielkie odwiedź koniecznie…
Neogotycki kościół parafialny z 1906 r. pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła
Neogotycki kościół parafialny z 1906 r świętych Apostołów Piotra i Pawła, zbudowany wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Świątynia jest ceglana, trzynawowa, z wyniosłą wieżą pełniącą rolę dzwonnicy. Wyposażenie utrzymane jest w stylu neogotyckim. Na frontonie świątyni znajdują się tablice pamięci poległych za ojczyznę w bitwie pod Dębem Wielkim w 1831 r. oraz w 1939 r….
Pomnik „Dębski orzeł pamięci” przed kościołem
Odsłonięty w 2016 r. pomnik „Dębski orzeł pamięci” znajdujący się przed kościołem parafialnym w Dębem Wielkim. Został ufundowany przez mieszkańców gminy Dębe Wielkie dla uczczenia bohaterów, którzy walczyli i polegli pod Dębem Wielkim oraz w podziękowaniu za 600-lecie gminy Dębe Wielkie. Na cokole znajduje się kamienna księga z datami wydarzeń i rocznic….
Cmentarz rzymskokatolicki – zbiorowa mogiła 33 żołnierzy WP poległych w 1939 r.
Powstanie cmentarza parafialnego związane jest z utworzeniem parafii w Dębem Wielkim na początku XX w. Znajduje się to zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w czasie bitwy pod Dębem Wielkim w 1939 r., w czasie wojny obronnej. Pomnik odsłonięto w 20-lecie bitwy, w 1959 r. Na cmentarzu znajduje się też nagrobek Napoleona Kosińskiego – weterana powstania styczniowego….
Głaz upamiętniający 150. rocznicę powstania listopadowego.
Neogotycki kościół parafialny z 1906 r świętych Apostołów Piotra i Pawła, zbudowany wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Świątynia jest ceglana, trzynawowa, z wyniosłą wieżą pełniącą rolę dzwonnicy. Wyposażenie utrzymane jest w stylu neogotyckim. Na frontonie świątyni znajdują się tablice pamięci poległych za ojczyznę w bitwie pod Dębem Wielkim w 1831 r. oraz w 1939 r….
Zbiorowa mogiła żołnierzy powstania listopadowego poległych za ojczyznę 31 marca 1831 r. w bitwie pod Dębem Wielkim.
Mogiła znajduje się u zbiegu ulic Pustelnickiej i Prądzyńskiego. Pochowani są w niej żołnierze polegli w czasie zwycięskiej bitwy pod Dębem Wielkim 31 marca 1831 r. Trzy metalowe krzyże zostały ufundowane w 1982 r., oraz głaz z tabliczką w 2018 r….
Głaz na którym widnieją tablice upamiętniające 183. rocznicę bitwy pod Dębem Wielkim oraz 70. rocznicę akcji „Salamander”
Głaz w Olesinie przy ulicy Staropolskiej na którym widnieją tablice upamiętniające 183. rocznicę bitwy pod Dębem Wielkim oraz 70. rocznicę akcji „Salamander”. Zrzutowisko Zegar…
Głaz upamiętniający Bolesława Książka zamordowanego 12 maja 1943 r. przez Niemców
Głaz w Olesinie u zbiegu ulic Ekologicznej i Długiej upamiętniający Bolesława Książka zamordowanego 12 maja 1943 r. przez Niemców za pomoc udzieloną żydowskiemu chłopcu Idelowi….
Krzyż powstańczy na mogiłach powstańców styczniowych poległych od ran w potyczce pod Górkami 25 maja 1863 roku.
Krzyż na mogile powstańców styczniowych poległych w potyczce pod Górkami 25 maja 1863 r, z oddziału z naczelnika powstańczego powiatu stanisławowskiego majora Józefa Jankowskiego….
600-letni dąb szypułkowy „Wiarus”.
Dąb znajduje się w oddaleniu od głównej trasy. Jest pomnikiem przyrody. W 2017 r. w wyniku konkursu nadano mu imię „Wiarus”….
Wydmy poprzeczne lub inaczej wały wydmowe
Wydmy poprzeczne lub inaczej wały wydmowe znajdują się na terenach leśnych pomiędzy miejscowościami Ruda i Jędrzejnik…
Wjazd do byłej dworskiej rezydencji hrabiego Mariana Starzeńskiego.
Zespół dworski w Rudzie nie przetrwał do naszych czasów. Zachowały się jedynie pozostałości dawnej bramy wjazdowej, która znajduje się od strony ul Mariana. Starzeńskiego, a także aleja drzew pomnikowych przy wjeździe. W pobliżu system melioracyjny rzeki Mienia, tamy, jazy kanały wodne, stawy rybne….
Drewniany krzyż na mogile żołnierskiej, poległych w czasie walk w Dębem Wielkim w sierpniu 1920 r.
W Aleksandrówce naprzeciw wiaduktu kolejowego stoi drewniany krzyż. Pierwotny stał w miejscu tymczasowego cmentarza żołnierzy poległych podczas walk w Dębem Wielkim w sierpniu 1920 r. W 2012 r. stary spróchniały krzyż zastąpiony został nowym wraz z płytą upamiętniającą polskich żołnierzy. Został ufundowany przez mieszkańców Aleksandrówki….
Drewniany Dwór Kurkowskich w Aleksandrówce
Dwór został wybudowany w 1830 r., w późniejszych latach był rozbudowany. W okresie międzywojennym dwór należał do Edwarda i Stanisława Kurkowskich. W ich rękach majątek pozostawał jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej. Dwór drewniany, nietynkowany, posadowiony na planie prostokąta o regularnej bryle. Parterowy, z mieszkalnym poddaszem nakrytym dachem naczółkowym. Elewacja frontowa 6 osiowa, z niesymetrycznie rozmieszczonymi osiami okiennymi oraz drewnianą…
Budynek dworca PKP „Dębe Wielkie” z 1918 r.
Zabytkowy budynek dworca został postawiony na trasie Kolei Terespolskiej, która powstała w 1866 r. Sam budynek pochodzi z 1918 r. i jest jedynym zachowanym dworcem z tego okresu na trasie Kolei Terespolskiej. Dworzec jest przykładem charakterystycznych rozwiązań architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej z pocz. XX w….
Płyta pamiątkowa przed miejscową kaplicą upamiętniająca poległych żołnierzy września 1939 r.
Przed kaplicą św. Józefa, przy drodze do Choszczówki Dębskiej znajduje się tablica upamiętniająca poległych żołnierzy września 1939 r. Tablicę ufundowali w 2014 r. mieszkańcy Choszczówki Dębskiej, Choszczówki Stojeckiej oraz Choszczówki Rudzkiej….
Biała kapliczka zwieńczona metalowym krzyżem
Po północnej stronie szosy stoi biała kapliczka z metalowym krzyżem z datą 4 września 1907 r. -świadek bitwy z bolszewikami w roku 1920. Przy tej kapliczce 17 sierpnia stały polskie karabiny maszynowe i goniły ogniem uciekających bolszewików….
Pomnik pamięci bohaterów Powstania Styczniowego w 160. rocznicę Bitwy pod Górkami
Pomnik Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego oraz Szarych Szeregów przy Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Górkach. Powstały w 160 rocznicę bitwy pod Górkami 25.V.1863 r. 84 rocznicę powołania Szarych Szeregów….
Krzyż na kolumnie toskańskiej z II poł. XIX w.
Metalowy krzyż na kolumnie toskańskiej z II połowie XIX w. w Jędrzejniku na skrzyżowaniu dróg do Podrudzia i Celinowa….
Dwa drewniane krzyże na „Kobzowym Polu”
Dwa drewniane krzyże w Rysiach na „Kobzowym Polu”, pierwszy z 1986 r. a drugi z 1997 r. na mogile 2 pułku strzelców pieszych, poległych w potyczce z wojskami rosyjskimi w dniu 18 lutego 1831 r….
Rysiowa Góra, zalesiona wydma o wysokości 149 m n.p.m.
Rysiowa Góra, zalesiona wydma o wysokości 149 m n.p.m. nad doliną rzeki Długiej…
Głaz na którym widnieje tablica upamiętniająca żołnierzy WojskaPolskiego z Wołyńskiej Brygady Kawalerii
W 2000 roku, odsłonięto głaz z płytą upamiętniająca żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii walczących w dniu 13 września 1939 roku w Cygance. Usytuowany został tuż przy budynku szkolnym. Inicjatorem był Bogdan Kuć…
Zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego z 2. pułku Strzelców Pieszych
Z inicjatywy Bogdana Kucia i mieszkańców Cyganki 2010 r. w pobliżu zbiorowej mogiły żołnierzy Wojska Polskiego z 2. pułku Strzelców Pieszych poległych w potyczce z Rosjanami 18 lutego 1831 r. postawiono kamień z pamiątkową tablicą z okazji 180 rocznicy wybuchu powstania styczniowego….
Metalowy krzyż na zbiorowej mogile żołnierzy polskich, poległych w bitwie pod Kobiernem
Zbiorowa mogiła żołnierzy WP poległych 18 lutego 1831 roku w bitwie pod Kobiernem. Położona jest na szczycie niewielkiego lokalnego wzniesienia, przy skrzyżowaniu drogi nr 2 z drogą do wsi Rysie. Na mogile ustawiony jest wysoki metalowy krzyż….
Wydmy śródlądowe o powierzchni ok. 40 ha o kształcie parabolicznym.
Wydmy śródlądowe o powierzchni ok. 40 ha o kształcie parabolicznym, pochodzenia eolicznego, tzw. utworzone na skutek działalności wiatru wywiewającego piasek, w tym wypadku z terenu nizinnego. Na liście 100 atrakcji geoturystycznych w Polsce…
Wydmy śródlądowe o powierzchni ok. 40 ha o kształcie parabolicznym.
Wydmy śródlądowe o powierzchni ok. 40 ha o kształcie parabolicznym, pochodzenia eolicznego, tzw. utworzone na skutek działalności wiatru wywiewającego piasek,…
Metalowy krzyż na zbiorowej mogile żołnierzy polskich, poległych w bitwie pod Kobiernem
Zbiorowa mogiła żołnierzy WP poległych 18 lutego 1831 roku w bitwie pod Kobiernem. Położona jest na szczycie niewielkiego lokalnego wzniesienia,…
Zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego z 2. pułku Strzelców Pieszych
Z inicjatywy Bogdana Kucia i mieszkańców Cyganki 2010 r. w pobliżu zbiorowej mogiły żołnierzy Wojska Polskiego z 2. pułku Strzelców…
Głaz na którym widnieje tablica upamiętniająca żołnierzy WojskaPolskiego z Wołyńskiej Brygady Kawalerii
W 2000 roku, odsłonięto głaz z płytą upamiętniająca żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii walczących w dniu 13 września 1939 roku w…
Rysiowa Góra, zalesiona wydma o wysokości 149 m n.p.m.
Rysiowa Góra, zalesiona wydma o wysokości 149 m n.p.m. nad doliną rzeki Długiej…
Dwa drewniane krzyże na „Kobzowym Polu”
Dwa drewniane krzyże w Rysiach na „Kobzowym Polu”, pierwszy z 1986 r. a drugi z 1997 r. na mogile 2…