Miasto z historią i przyszłością
– Odkryj potencjał Kałuszyna!


Tak blisko i tak pięknie!

Zapraszamy do Kałuszyna – niewielkiego miasta o niezwykle bogatej i złożonej historii, które jednocześnie dynamicznie patrzy w przyszłość! To miejsce, gdzie dramatyczne, heroiczne i ważne momenty w historii Polski splatają się z dogodnymi warunkami do życia, rozwoju gospodarczego i aktywnego wypoczynku.

Kałuszyn – Świadek Dziejów

Historia Kałuszyna sięga III wieku p.n.e., kiedy to pojawiły się tu pierwsze ślady osadnictwa. Od średniowiecza Kałuszyn był częścią Ziemi Liwskiej, a przełomowym momentem było nadanie praw miejskich w 1718 roku przez króla Augusta II Mocnego, dzięki staraniom rodu Opackich. Przez wieki miasto zmieniało właścicieli, należąc m.in. do rodzin Kałuskich, Orzeckich, Opackich, Rudzińskich, Różanieckich i Zamoyskich. Obecny herb Kałuszyna z kozłem, przyjęty 160 lat temu, nawiązuje do herbu Zamoyskich.

Kałuszyn aktywnie uczestniczył w ważnych wydarzeniach w historii Polski:
Cierpiał podczas kampanii napoleońskiej.
Był miejscem trzykrotnych walk w czasie Powstania Listopadowego, w tym zwycięskiej bitwy 10 lipca 1831 roku, gdzie polskie oddziały pod dowództwem gen. Bonifacego Jagmina rozgromiły armię rosyjską, biorąc 1200 jeńców.
Mieszkańcy angażowali się w Powstanie Styczniowe.
W dniach 12–13 września 1939 roku, w trakcie kampanii wrześniowej, żołnierze I Dywizji Piechaty Legionów stoczyli tu zwycięską bitwę z Niemcami, co było jednym z nielicznych sukcesów tego tragicznego czasu.

Miasto było również ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej. Już w XVII wieku istniała tu niezależna gmina żydowska, a pod koniec XVIII wieku wybudowano nową synagogę. W 1913 roku Żydzi stanowili większość mieszkańców (8257 osób), trudniąc się głównie rzemiosłem, w tym produkcją tradycyjnych tałesów. Niestety, ta bogata historia została brutalnie przerwana przez niemiecką okupację, a getto zlikwidowano we wrześniu 1942 roku.

W 1991 roku Kałuszyn dołączył do Stowarzyszenia Miast Pokoju, promującego współpracę, dialog i pamięć historyczną.

Kałuszyn – Miasto do Życia i Rozwoju

Obecnie Kałuszyn to dynamicznie rozwijająca się gmina położona we wschodniej części województwa mazowieckiego. To idealne miejsce zarówno do życia, jak i do prowadzenia działalności gospodarczej:

Dogodna Komunikacja: Dzięki położeniu przy drodze krajowej nr 2 Świecko-Terespol oraz przebiegającej przez gminę autostradzie A-2 (obwodnica Mińska Mazowieckiego), do Warszawy można dojechać w zaledwie 55 minut.

Aktywna Gospodarka: W gminie działa około 990 indywidualnych gospodarstw rolnych oraz 400 podmiotów gospodarczych, z których większość to firmy rodzinne.

Rozwinięta Infrastruktura: Gmina może pochwalić się dobrze rozwiniętą infrastrukturą
wodociągową we wszystkich sołectwach oraz systemem kanalizacji w mieście, z zaawansowaną budową na terenach wiejskich.

Edukacja w Kałuszynie – Przyszłość w Dobrych Rękach

Edukacja w Kałuszynie jest traktowana priorytetowo, oferując kompleksową opiekę i wsparcie na każdym etapie:
– Gminny Żłobek i Publiczne Przedszkole w Kałuszynie.
– Szkoły Podstawowe w Kałuszynie (im. Bolesława Prusa) oraz filia w Chrościcach.

Pełna Dostępność: Szkoły są dostosowane do potrzeb dzieci ze szczególnymi wymaganiami, posiadają nowocześnie wyposażone sale terapeutyczne.

Wsparcie dla Uczniów: Gmina zapewnia dojazd do szkół dla dzieci z całego terenu oraz dofinansowanie do ciepłych obiadów w niskiej cenie.

Bogate Życie Pozalekcyjne: Przy Szkole Podstawowej działa Zespół Pieśni i Tańca „Kasianiecka”, występujący z sukcesami na konkursach krajowych i międzynarodowych. Realizowane są też innowacyjne projekty, takie jak „Literackie podróże” czy “Miasteczka dwóch kultur”.

Biblioteka Publiczna w Kałuszynie: W 2012 roku zajęła I miejsce w kraju w rankingu Bibliotek! Jest tętniącym życiem centrum kultury, oferującym warsztaty dla seniorów, kluby czytelnicze i zajęcia dla najmłodszych.

Dyrektor Szkoły w Kałuszynie
Dyrektorka Żłobka i Przedszkola w Kałusznie

W Zgodzie z Naturą – Rekreacja i Turystyka

Kałuszyn to raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, oferujący czyste powietrze, zieleń i liczne atrakcje:
Kompleksy Leśne: Idealne na spacery, grzybobranie i rowerowe wyprawy.
Rezerwaty i Użytki Ekologiczne: Rezerwat „Przełom Witówki” z rzadkimi roślinami oraz „Sosny Olszewickie” z ponad 300-letnimi sosnami.
Miński Obszar Chronionego Krajobrazu: Obejmuje aż 8% powierzchni gminy.
Rzadkie Gatunki: Można tu spotkać rzadkie ptaki drapieżne (takie jak bielik), bobry, zaskrońce, motyle (niepylak apollo), a także podziwiać pomniki przyrody – dęby „Bolek i Lolek” oraz głazy narzutowe.

Czas na Relaks – Woda, Plaża i Aktywność:
Zbiornik Retencyjny „Karczunek” (7 ha): Prawdziwa atrakcja z czystą wodą pełną ryb, piaszczystą plażą (250 m), dwoma boiskami do siatkówki plażowej, placem zabaw dla dzieci, przebieralniami, toaletami, amfiteatrem, ścieżką rowerową i edukacyjną, a także od niedawna sauną.
Skwer Miejski: Odnowiony skwer z fontanną, placem wodnym i stałą sceną to idealne miejsce na organizację uroczystości, festynów i innych imprez kulturalno-rozrywkowych.
Kompleksy Sportowe: Dostępne są kompleksy boisk sportowo-rekreacyjnych, w tym dwa korty tenisowe.

Z Historią za Pan Brat – Turystyka z Duszą:
> Kościół Wniebowzięcia NMP z obrazem Michała Elwiro Andriollego.
> Zabytkowa plebania, poczta, ratusz, kamieniczki przy ul. Warszawskiej.
> Budynek OSP z 1918 r., dawna elektrownia, Izba Pamięci.
> Kaplice w Olszewicach i Milewie, zespoły dworskie w Gołębiówce i Sinołęce.
> Pomnik i mogiły żołnierzy 1 Dywizji Piechoty Legionów z 1939 roku.

Zalew Karczunek
Sauna nad Zalewem Karczunek
Mężczyźni rozmawiający w saunie nad Zalewem Karczunek

Kałuszyn to po prostu miasto, które łączy w sobie dogodne warunki do zamieszkania i rozwoju działalności gospodarczej z bogatą ofertą edukacyjną, możliwościami aktywnego wypoczynku i nieskażonym środowiskiem przyrodniczym. Niezależnie, czy szukacie kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku, spotkań z historią, czy po prostu chwili dla siebie – znajdziecie to właśnie tutaj.

Zapraszamy serdecznie – do Kałuszyna chce się wracać, a może… zostaniecie na dłużej!

Zalew Karczunek

Zadanie realizowane w ramach środków Powiat Miński (Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim – Biuro Współpracy i Społeczeństwa Obywatelskiego) wygospodarowanych z otwartego konkursu ofert na realizację w 2025 r. zadań publicznych w zakresie turystyki i krajoznawstwa oraz działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży.

Współpracujemy z:

Polska Izba Turystyki
Polska Organizacja turystyczna
Regionalna Mazowiecka Organizacja Turystyczna
Federacja-Mazowia logo 2
Lewiatan związek logo
Forum turystyki regionów logo 2