Mogiła zbiorowa powstańców styczniowych z 1863 r.
Tak blisko i tak pięknie!
Długa Kościelna
Mogiła zbiorowa powstańców styczniowych z 1863 r.
Mogiła zbiorowa powstańców styczniowych znajduje się w Długiej Kościelnej przy ulicy Powstańców Styczniowych 20, nieomal na granicy z Halinowem. Według tablicy na pomniku, w mogile pochowano 30 Powstańców poległych w okolicy podczas kilku potyczek.
Pod Rudą – Górkami w dniu 25 maja 1863 roku.
Pod Michałowem 28 maja 1863 roku.
Okuniewem 30 września 1863 roku.
Oddziałów pod dowództwem Józefa Jankowskiego „Szydłowskiego” oraz Adama Zielińskiego.
Poznaj inne miejsca
Pomnik poświęcony kurierowi z czasów powstania 1863 r. Ludwikowi Walesiakowi
Pomnik został odsłonięty w 1993 r. w pobliżu domu, w którym mieszkał Ludwik Walesiak. Był on kurierem w czasie powstania…
Ruiny pałacu rodziny Łubieńskich
Pałac rodziny Łubieńskich został wzniesiony w stylu klasycystycznym, przez Jana Łubieńskiego jako rodowa rezydencja. Od czasów powstania styczniowego często zmieniał…
Dawny cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski w Okuniewie został założony prawdopodobnie w XIX wieku. W okresie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. W…
Głaz upamiętniający ofiary II wojny światowej
Głaz upamiętniający ofiary II wojny światowej odsłonięty w 1981 r. Poświęcony jest mieszkańcom ziemi okuniewskiej, poległym i pomordowanym w okresie…
Mogiła zbiorowa żołnierzy walczących w 1920 r. na cmentarzu parafialnym
Cmentarz parafialny w Okuniewie. Po prawej stronie głównej alei (bliżej kaplicy) znajdują się groby kilku żołnierzy polskich poległych w sierpniu 1920…
Kościół pw. św. Stanisława Kostki wybudowany w latach 1823-1835
Kościół św. Stanisława Kostki w Okuniewie pobudowany w latach 1823–1835 przez Jana Łubieńskiego, właściciela dóbr okuniewskich. Projekt jest przypisywany Chrystianowi…