Kościół pw. św. Stanisława Kostki wybudowany w latach 1823-1835
Tak blisko i tak pięknie!
Okuniew
Kościół pw. św. Stanisława Kostki wybudowany w latach 1823-1835
Kościół św. Stanisława Kostki w Okuniewie pobudowany w latach 1823–1835 przez Jana Łubieńskiego, właściciela dóbr okuniewskich. Projekt jest przypisywany Chrystianowi Piotrowi Aignerowi.
Salowy kościół jest murowany, posiada nawę na planie prostokąta zakończoną węższą, półkoliście zamkniętą apsydą prezbiterialną, otoczoną pięciokątnym obejściem. Ściany wnętrza są rozczłonkowane pilastrami toskańskimi, między którymi są umieszczone płytkie wnęki arkadowe. We wnękach tych są umieszczone półkoliście zamknięte okna lub ołtarze. Chór muzyczny jest podparty trzema arkadami zamkniętymi koszowo. Fasada jest podzielona czterema pilastrami jońskimi i zwieńczona trójkątnym przyczółkiem z płasko rzeźbioną sceną Ukrzyżowania umieszczoną w tympanonie, powyżej jest umieszczony szczyt schodkowy. Na osi fasady znajduje się portal z trójkątnym przyczółkiem. Budowla posiada dach dwuspadowy pokryty blachą. Większość zabytkowego wyposażenia świątyni powstała w XVIII wieku. w ołtarzu głównym jest umieszczony obraz Trójcy Świętej, namalowany przez szkołę włoską na początku XVIII wieku.
Poznaj inne miejsca
Pomnik poświęcony kurierowi z czasów powstania 1863 r. Ludwikowi Walesiakowi
Pomnik został odsłonięty w 1993 r. w pobliżu domu, w którym mieszkał Ludwik Walesiak. Był on kurierem w czasie powstania…
Ruiny pałacu rodziny Łubieńskich
Pałac rodziny Łubieńskich został wzniesiony w stylu klasycystycznym, przez Jana Łubieńskiego jako rodowa rezydencja. Od czasów powstania styczniowego często zmieniał…
Dawny cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski w Okuniewie został założony prawdopodobnie w XIX wieku. W okresie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. W…
Głaz upamiętniający ofiary II wojny światowej
Głaz upamiętniający ofiary II wojny światowej odsłonięty w 1981 r. Poświęcony jest mieszkańcom ziemi okuniewskiej, poległym i pomordowanym w okresie…
Mogiła zbiorowa żołnierzy walczących w 1920 r. na cmentarzu parafialnym
Cmentarz parafialny w Okuniewie. Po prawej stronie głównej alei (bliżej kaplicy) znajdują się groby kilku żołnierzy polskich poległych w sierpniu 1920…
Kościół pw. św. Anny i Dzwonnica z XVIII w.
arafia św Anny w Długiej Kościelnej została erygowana w 1445 r., w tym czasie powstał drewniany kościół, w jego miejscu…