Kościół parafialny pw. św. Wojciecha z 1757-1758 r.
Tak blisko i tak pięknie!
Jeruzal
Kościół parafialny pw. św. Wojciecha z 1757-1758 r.
Kościół parafialny św. Wojciecha i Męczennika jest to budowlą drewnianą wzniesiona w latach 1757–58. Ufundowany został przez Kazimierza Rudzińskiego wojewodę mazowieckiego. Przebudowany w 1882 roku – przedłużono wówczas nawę, Kościół jest trzynawowy, drewniany, posiada konstrukcję zrębową. Budowla jest orientowana. Posiada mniejsze prezbiterium w stosunku do nawy, zamknięte trójbocznie, z boku znajduje się zakrystia. Od frontu i z boku nawy są umieszczone kruchty. Kościół nakrywa dach dwukalenicowy, pokryty gontem z ośmiokątną wieżyczką na sygnaturkębelce tęczowej znajduje się Grupa Pasyjna. Ołtarz główny i ambona reprezentują styl barokowy i powstały około połowy XVIII wieku. Chrzcielnica reprezentuje styl rokokowy i powstała w 2 połowie XVIII wieku. Dwie kropielnice: granitowa i drewniana powstały w XVIII wieku. Płyty nagrobne pochodzą z początku XVI wieku, jedna z nich jest ozdobiona stojącą postacią rycerza.
Poznaj inne miejsca
Zabytkowy murowany budynek z 1908 r. Rudka
Murowany budynek Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej z 1908 r. wraz z przyległym do niego parkiem. Pobudowany z inicjatywy…
Leśniczówka – dworek z drugiej połowy XIX w.
Na terenie obecnego rezerwatu „Florianów” znajduje się leśniczówka – murowany dworek z przełomu XIX i XX w., a w odległości…
Kapliczka „Biały słup” z drugiej połowy XVIII w.
Kapliczka „Biały słup” z drugiej połowy XVIII w. będąca miejscem upamiętniającym nagłą śmierć Floriana Cieszkowskiego….
Drewniana kapliczka z 1851 r. Wola Rafałowska
Kapliczka domkowa drewniana osłonięta dachem czterospadowym pokrytym dachówką drewnianą i zwieńczonym krzyżem gałkowym. Wejście poprzez jednoskrzydłowe, drewniane drzwi z przeszkleniem….
Cmentarz grzebalny w Sokolniku z drugiej połowy XIX w.
Cmentarz grzebalny w Sokolniku z drugiej połowy XIX w….
Kapliczka z figurą św. Antoniego z drugie połowy XIX w.
Kapliczka z figurą św. Antoniego wybudowała ją w 1864 r. Weronika z Łąckich Dąbrowska w dowód wdzięczności patronowi od rzeczy…