Kaplica św. Walentego w Kamionce
Tak blisko i tak pięknie!
Kamionka
Kaplica św. Walentego w Kamionce
Kaplica Mariawicka św. Walentego została ufundowana przez Franciszka Chrósta i Ludwika Redę – gospodarzy z Kamionki. Pobudowano ją w latach 1906-1910 r. Wznosili ją rzemieślnicy – bracia Wojciechowscy z Siodła.
W latach 30 XX w., mariawici stanowili około 25% mieszkańców Kamionki. Przed II wojną światową w Kamionce żyło 15 rodzin mariawickich, po wojnie było 7 rodzin, obecnie 2. Do kaplicy przejeżdżali też mariawici z Dzielnika – 4 rodziny, Kiczek – 2 rodziny i Walisk – 1 rodzina. W kaplicy odbywały się odpusty na św. Walentego – 14 lutego i Trójcę Przenajświętszą. W ostatni dzień każdego miesiąca odprawiano adorację ubłagania[1]. 4 czerwca 2004 opiekę nad zabytkiem objęli uczniowie Zespołu Szkół w Wielgolesie – młodzież regularnie sprząta budynek i przyległy teren. Kaplicę wpisano do rejestru zabytków 4 stycznia 2011 pod nr A-1000. Kaplica jest jednonawowa, wnętrze nie podzielone. Sklepienie drewniane, półkoliście zamknięte, wsparte na czterech drewnianych kolumnach, ze zdobieniami w górnej części, ustawionych na drewnianych cokołach. Świątynia usytuowana jest przy skrzyżowaniu dróg do: Latowicza, Wielgolasu i Walisk.
Poznaj inne miejsca
Urokliwa droga w okolicach rzeki Świder
Kapliczka, która znajduje się na latowickim rynku, jest murowana, czworoboczna, z czterospadowym dachem zwieńczonym metalowym krzyżem. W górnej części kapliczki…
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wielgolesie
Sanktuarium w Wielgolesie związane jest z objawieniami maryjnymi i cudownymi uzdrowieniami z XIX w. Od tamtej pory rozwinął się lokalny…
Zabytkowa kapliczka z połowy XIX w. Wężyczyn
Domkowa, przydrożna kapliczka pochodzi z XIX w. Została wybudowana przez jednego z mieszkańców Wężyczyna Szczyt kapliczki zwieńczony jest wieżyczką z…
Wiatrak koźlak z 1839 r. (przeniesiony z gminy Parysów w
Wiatrak pierwotnie został wybudowany w Parysowie 1839 r. W 1937 r. pod kierunkiem Stanisława Sitnika z Maciejowic został przeniesiony do…
Tablica informacyjna przed urzędem gminy Śladami planu filmowego serialu „Ranczo”
Na terenie gminy Latowicz kręcono część zdjęć do popularnego serialu telewizyjnego „Ranczo”. Przed budynkiem Urzędu Gminy w Latowiczu znajduje się tablica…
Rzeka Świder i bociani sejmik
Rzeka Świder ma swoje źródła w okolicach Stoczka Łukowskiego, a kończy swój bieg w okolicy Otwocka i Józefowa, wpadając do…