Młyn wodny murowany „Nożownia” z przełomu XIX i XX w.
Tak blisko i tak pięknie!
Mrozy
Młyn wodny murowany „Nożownia” z przełomu XIX i XX w.
W 1908 r. za czasów, Emila Gerlacha, powstała tu słynna fabryka noży. Przed pierwszą wojną światową zaprzestano produkcji noży, a w budynku nożowni założono młyn składający cię z jednego założenia kamieni i jagielnika. W 1922 r. produkcyjną część budynku podwyższono, tworząc dodatkową kondygnację w której zainstalowano dwie pary walców oraz dwa cylindry odsiewające, elewatory i ślimacznice, a do czyszczenia zboża łuszczarkę i tryjer. Koło wodne zastąpiono turbiną leżącą. Około 1937 r. założono dodatkowy silnik spalinowy o mocy 10 KM i przeprowadzono modernizację młyna.
Teren prywatny.
Poznaj inne miejsca
Zabytkowy murowany budynek z 1908 r. Rudka
Murowany budynek Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej z 1908 r. wraz z przyległym do niego parkiem. Pobudowany z inicjatywy…
Leśniczówka – dworek z drugiej połowy XIX w.
Na terenie obecnego rezerwatu „Florianów” znajduje się leśniczówka – murowany dworek z przełomu XIX i XX w., a w odległości…
Kapliczka „Biały słup” z drugiej połowy XVIII w.
Kapliczka „Biały słup” z drugiej połowy XVIII w. będąca miejscem upamiętniającym nagłą śmierć Floriana Cieszkowskiego….
Drewniana kapliczka z 1851 r. Wola Rafałowska
Kapliczka domkowa drewniana osłonięta dachem czterospadowym pokrytym dachówką drewnianą i zwieńczonym krzyżem gałkowym. Wejście poprzez jednoskrzydłowe, drewniane drzwi z przeszkleniem….
Cmentarz grzebalny w Sokolniku z drugiej połowy XIX w.
Cmentarz grzebalny w Sokolniku z drugiej połowy XIX w….
Kapliczka z figurą św. Antoniego z drugie połowy XIX w.
Kapliczka z figurą św. Antoniego wybudowała ją w 1864 r. Weronika z Łąckich Dąbrowska w dowód wdzięczności patronowi od rzeczy…