Cegłów


Tak blisko i tak pięknie!

Pierwotna nazwa miejscowości brzmiała Cebrowo i wymieniana jest w dokumentach do I poł. XVI w. Zamieszkująca ją ludność zajmowała się m.in. produkcją cegieł, co stało się źródłem obecnej nazwy Cegłowa. O tym że miejscowość wzbogaciła się na tym, świadczy zabytkowy kościół rzymskokatolicki z 1525. Należała ona do dóbr, którymi książęta mazowieccy uposażyli kościół augustianów w Warszawie, później zaś kapitułę kolegiacką św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Będąc w Cegłowie odwiedź koniecznie…

Wioska kulinarna Wioska kulinarna Podciernie Zdjęcie 2

Wioska kulinarna

Wioska kulinarna Tak blisko i tak pięknie! Podciernie Wioska kulinarna Podciernie Wioska kulinarna w Podcierniu powstała w 2014 r. w ramach projektu „Wioska kulinarna w Podcierniu – utworzenie kompleksowej oferty turystycznej Gminy Cegłów” ze wsparciem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności turystycznej Gminy Cegłów.Głównym zadaniem wioski kulinarnej jest zachowanie i upowszechnianie tradycji i kultury Mazowsza, zwłaszcza w…

Rezerwat Przyrody „Jedlina”. Rezerwat Przyrody „Jedlina”. zdjęcie 2

Rezerwat Przyrody „Jedlina”.

Rezerwat Przyrody „Jedlina”. Tak blisko i tak pięknie! Mienia Rezerwat Przyrody „Jedlina”. Rezerwat przyrody „Jedlina” został ustanowiony w 1952 r. na terenie lasów mieńskich – zwartego kompleksu leśnego, ale historia państwowej ochrony tego miejsca sięga lat 30. XX w.Obecnie rezerwat ma ok. 71 ha.Celem funkcjonowania rezerwatu jest przede wszystkim zachowanie wielogatunkowego lasu ze znacznym udziałem jodły pospolitej, od której pochodzi nazwa rezerwatu Poznaj inne miejsca…

Cmentarz wojenny – „Trzy Krzyże” – pomnik upamiętniający żołnierzy polskich Cmentarz wojenny – „Trzy Krzyże” – pomnik upamiętniający żołnierzy polskich walczących w powstaniu 1830 r., 1863 r. i wojnie polskobolszewickiej w 1920 r. zdjęcie 2

Cmentarz wojenny – „Trzy Krzyże” – pomnik upamiętniający żołnierzy polskich

Cmentarz wojenny – „Trzy Krzyże” – pomnik upamiętniający żołnierzy polskich Tak blisko i tak pięknie! Mienia Cmentarz wojenny – „Trzy Krzyże” – pomnik upamiętniający żołnierzy polskich walczących w powstaniu 1830 r., 1863 r. i wojnie polskobolszewickiej w 1920 r. Trzy krzyże”– w leśnictwie Mienia znajduje się mogiła z trzema drewnianymi krzyżami – miejsce spoczynku żołnierzy polskich, z 1831 r., którzy umarli na cholerę w…

Pałac księżnej Anny Mazowieckiej wzniesiony w 1809 r. Obecnie Dom Pomocy Społecznej Pałac księżnej Anny Mazowieckiej wzniesiony w 1809 r. Obecnie Dom Pomocy Społecznej zdjęcie 1

Pałac księżnej Anny Mazowieckiej wzniesiony w 1809 r. Obecnie Dom Pomocy Społecznej

Pałac księżnej Anny Mazowieckiej wzniesiony w 1809 r. Obecnie Dom Pomocy Społecznej Tak blisko i tak pięknie! Mienia Pałac księżnej Anny Mazowieckiej wzniesiony w 1809 r. według projektu architekta Jakuba Kubickiego – obecnie Dom Pomocy Społecznej wraz z kaplicą pw. św. Józefa. Pałac Księżny Anny Mazowieckiej– otoczony starym parkiem – okazały, murowany gmach. Obecny budynek, z 1809 r., zaprojektował znany architekt Jakub Kubicki. W…

No Thumbnail Found

Dworek z przełomu XIX i XX w. Dawna Szkoła Podstawowa

Dworek z przełomu XIX i XX w. Dawna Szkoła Podstawowa Tak blisko i tak pięknie! Kiczki Pierwsze Dworek z przełomu XIX i XX w. Dawna Szkoła Podstawowa Dworek pobudowany przez Jana Rokickiego na przełomie XIX/XX w. Właściciela majątku Kiczki, po II wojnie światowej szkoła podstawowa. Obecnie własność prywatna.Majątek Kiczki należał do Szpitala św. Ducha w Warszawie. Od roku 1873 należał do Jana Rokickiego, który…

Młyn wodny z 1898 r. na rzece Piasecznej Młyn wodny z 1898 r. na rzece Piasecznej

Młyn wodny z 1898 r. na rzece Piasecznej

Młyn wodny z 1898 r. na rzece Piasecznej Tak blisko i tak pięknie! Kiczki Pierwsze Młyn wodny z 1898 r. na rzece Piasecznej Młyn został wybudowany ok. 1840 r. jako obiekt służący pobliskiemu folwarkowi. W 1920 r. został gruntownie przebudowany i służył do lat 50. XX w.Budynek młyna składa się z dwóch części – drewnianej i murowanej. Całość rozplanowana jest na rzucie prostokąta. Oryginalne…

Drewniany kościół parafii rzymskokatolickiej pw. św. Anny z 1751 r. Drewniany kościół parafii rzymskokatolickiej pw. św. Anny z 1751 r. zdjęcie 1

Drewniany kościół parafii rzymskokatolickiej pw. św. Anny z 1751 r.

Drewniany kościół parafii rzymskokatolickiej pw. św. Anny z 1751 r. Tak blisko i tak pięknie! Kiczki Drugie Drewniany kościół parafii rzymskokatolickiej pw. św. Anny z 1751 r.,– brama-dzwonnica z 1884 r.,– XVIII-wieczny ołtarz główny z obrazem Świętej Rodziny. Drewniany kościół parafii rzymskokatolickiej św Anny zbudowany 1751 r. w miejscu wcześniejszego kościoła z roku 1626, prawdopodobnie z fundacji królowej Anny Jagiellonki.Kościół wzniosły Siostry Miłosierdzia /Szarytki…

Pomnik niepodległości – głaz pamiątkowy na placu przy kościele postawiony z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości. Pomnik niepodległości – głaz pamiątkowy na placu przy kościele postawiony z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości. Zdjęcie 1

Pomnik niepodległości – głaz pamiątkowy na placu przy kościele postawiony z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości.

Pomnik niepodległości – głaz pamiątkowy na placu przy kościele postawiony z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości. Tak blisko i tak pięknie! Kiczki Drugie Pomnik niepodległości – głaz pamiątkowy na placu przy kościele postawiony z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości. Pomnik niepodległości-głaz pamiątkowy na placu przy kościele został odsłonięty w 1928 r., w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na kamieniu widnieje napis: „Pamiątka dziesięciolecia niepodległości Polski….

Katolickie Schronisko dla Chłopców Sierot Katolickie Schronisko dla Chłopców Sierot zdjęcie 2

Katolickie Schronisko dla Chłopców Sierot

Katolickie Schronisko dla Chłopców Sierot Tak blisko i tak pięknie! Cegłów Katolickie Schronisko dla Chłopców Sierot Katolickie Schronisko dla Chłopców Sierot zbudowane w latach 20-tych XX w., w stylu nawiązującym do stylu „narodowego”, nieznacznie przebudowany w latach 60. XX wieku. Na jego frontowej ścianie widnieje duża płaskorzeźba przedstawiającego samicę pelikana karmiącą młode. Swoją symboliką nawiązuje ona do ofiarności, miłości rodzinnej i chrześcijańskiego miłosierdzia. Poznaj inne…

Gminna Biblioteka Publiczna – Kulturoteka Gminna Biblioteka Publiczna – Kulturoteka zdjęcie 2

Gminna Biblioteka Publiczna – Kulturoteka

Gminna Biblioteka Publiczna – Kulturoteka Tak blisko i tak pięknie! Cegłów Gminna Biblioteka Publiczna – Kulturoteka Gminna Biblioteka Publiczna – Kulturoteka w Cegłowie od 2006 r. mieści się w drewnianym budynku mieszkalnych, który został rozbudowany do potrzeb instytucji kultury. Dzięki inicjatywie Danuty Grzegorczyk w 2017 r. budynek został rozbudowany o nowe skrzydło w ramach zadania „Rozbudowa i przebudowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Cegłowie”, na które…

Budynek po młynie motorowym przy ul. Młyńskiej, który działał do lat 80-tych XX wieku Budynek po młynie motorowym przy ul. Młyńskiej, który działał do lat 80-tych XX wieku zdjęcie 2

Budynek po młynie motorowym przy ul. Młyńskiej, który działał do lat 80-tych XX wieku

Budynek po młynie motorowym przy ul. Młyńskiej, który działał do lat 80-tych XX wieku Tak blisko i tak pięknie! Cegłów Budynek po młynie motorowym przy ul. Młyńskiej, który działał do lat 80-tych XX wieku Młyn motorowy z początków XX wieku. Napęd jego stanowiły silniki wysokoprężne, które były chłodzone wodą. Młyn był własnością parafii rzymskokatolickiej w Cegłowie.  Wzniesiony z cegły, na rzucie prostokąta, dwupiętrowy w…

Pomnik niepodległości ufundowany z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pomnik niepodległości ufundowany z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zdjęcie 3

Pomnik niepodległości ufundowany z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Pomnik niepodległości ufundowany z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Tak blisko i tak pięknie! Cegłów Pomnik niepodległości ufundowany z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pomnik znajduje się w centrum Cegłowa. Został wzniesiony w 1928 r. – w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale odsłonięto go w 1934 r. Poznaj inne miejsca…

Pomnik przy torach poświęcony pamięci harcerzy zabitych w 1939 r. oraz 26 mieszkańców Cegłowa zamordowanych w 1943 r. Pomnik przy torach poświęcony pamięci harcerzy zabitych w 1939 r. oraz 26 mieszkańców Cegłowa zamordowanych w 1943 r. zdjęcie 3

Pomnik przy torach poświęcony pamięci harcerzy zabitych w 1939 r. oraz 26 mieszkańców Cegłowa zamordowanych w 1943 r.

Pomnik przy torach poświęcony pamięci harcerzy zabitych w 1939 r. oraz 26 mieszkańców Cegłowa zamordowanych w 1943 r. Tak blisko i tak pięknie! Cegłów Pomnik przy torach poświęcony pamięci harcerzy zabitych w 1939 r. oraz 26 mieszkańców Cegłowa zamordowanych w 1943 r. Pomnik przy torach kolejowych w formie krzyża został postawiony w latach 60. XX w. Stoi w miejscu, w którym w 1943 r….

Pomnik ofiar hitleryzmu z 1939 r. i pacyfikacji z czerwca 1943 r. Pomnik ofiar hitleryzmu z 1939 r. i pacyfikacji z czerwca 1943 r. zdjęcie 2

Pomnik ofiar hitleryzmu z 1939 r. i pacyfikacji z czerwca 1943 r.

Pomnik ofiar hitleryzmu z 1939 r. i pacyfikacji z czerwca 1943 r. Tak blisko i tak pięknie! Cegłów Pomnik ofiar hitleryzmu z 1939 r. i pacyfikacji z czerwca 1943 r. Pomnik w formie tablicy z nazwiskami pomordowanych został odsłonięty w 1964 r. Znajduje się w centrum Cegłowa. Upamiętnia ofiary hitleryzmu z 1939 r. i pacyfikacji z czerwca 1943 r. oraz 4 harcerzy zamordowanych przez…

Kościół parafii starokatolickiej mariawitów pw. św. Jana Chrzciciela Kościół parafii starokatolickiej mariawitów pw. św. Jana Chrzciciela zdjęcie 1

Kościół parafii starokatolickiej mariawitów pw. św. Jana Chrzciciela

Kościół parafii starokatolickiej mariawitów pw. św. Jana Chrzciciela Tak blisko i tak pięknie! Cegłów Kościół parafii starokatolickiej mariawitów pw. św. Jana Chrzciciela Neogotycki kościół parafialny starokatolicki mariawitów św. Jana Chrzciciela, pobudowany został 1906 roku ze składek wiernych. Kościół, usytuowany na południe od rynku, przy ulicy Kościuszki i Mariawickiej. Kościół postawiony jest na planie krzyża łacińskiego; halowy, trójnawowy. Od północy znajduje się wyniosła, czterokondygnacyjna wieża…

Kościół parafii rzymskokatolickiej pw. św.  Jana Chrzciciela i Andrzeja Kościół parafii rzymskokatolickiej pw. św. św. Jana Chrzciciela i Andrzeja, późnogotycki ołtarz główny dłuta Lazarusa − ucznia Wita Stwosza Zdjęcie 2

Kościół parafii rzymskokatolickiej pw. św.  Jana Chrzciciela i Andrzeja

Kościół parafii rzymskokatolickiej pw. św.  Jana Chrzciciela i Andrzeja Tak blisko i tak pięknie! Cegłów Kościół parafii rzymskokatolickiej pw. św.  Jana Chrzciciela i Andrzeja, późnogotycki ołtarz główny dłuta Lazarusa − ucznia Wita Stwosza Późnogotycki kościół parafialny św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła, orientowany, usytuowany przy dawnym rynku. Zbudowany w II ćw. XVI w. w stylu gotyku mazowieckiego. Na wsch. ścianie zewnętrznej późnorenesansowe epitafium…

Wioska kulinarna Wioska kulinarna Podciernie Zdjęcie 2

Wioska kulinarna

Wioska kulinarna Tak blisko i tak pięknie! Podciernie Wioska kulinarna Podciernie Wioska kulinarna w Podcierniu powstała w 2014 r. w ramach projektu „Wioska kulinarna…