Dwór Skruda - obecnie Gminne Centrum Kultury w Halinowie

Zapewne pod koniec XIX w. lub na początku XX w. właściciele majątku Skruda zbudowali dwór, który był budowlą skromną i niedużą, ale jego architektura i otoczenie – interesujące. Dwór otoczony był pięknym parkiem, w którym znajdował się staw i altanka, a na szczególną uwagę zasługiwał bogaty drzewostan. Po drugiej stronie ulicy (dziś ulica 3 Maja) znajdowały się budynki gospodarcze (stajnie, chlewnie, magazyny), które po II Wojnie Światowej zostały przejęte przez Gminną Spółdzielnię w Halinowie.

W 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. W późniejszych dokumentach tego okresu pojawiła się nazwa Halinów, ale dotyczyła ona tylko tej części majątku Skruda, którą jej właściciel wydzielił jako dziedziczną własność swojej żony. 

W 1933 roku właścicielem folwarku Skruda był ksiądz Prałat Zygmunt Kaczyński. Ze swojego majątku liczącego 136 ha ziemi wydzielił 47 ha, które przeznaczył do parcelacji. Do Halinowa przybyła specjalna komisja, która podzieliła wydzieloną część na działki budowlane liczące od 2200 m2 do 3000 m2 ziemi. W Warszawie rozpowszechniano informacje oraz ulotki zachęcające mieszkańców do osiedlania w Skrudzie, która w przyszłości miała się stać miastem – ogrodem. W Skrudzie osiedlali się rzemieślnicy, urzędnicy, funkcjonariusze policji, emeryci kolejowi, oficerowie, a także nauczyciele.

Ostatnim właścicielem majątku Skruda był dr medycyny pan Łytkowski na stale mieszkający w Warszawie. Jego dobrami administrował zarządca – p. Kuźma, który majątek doprowadził do rozkwitu, wprowadził innowacje rolnicze, a okoliczni chłopi uczyli się od niego gospodarki rolnej.

Dwór i majątek ziemski pozostał w rękach państwa Łytkowskich do końca II Wojny Światowej. Po wojnie dwór, jak wiele podobnych przeznaczono na cele oświatowe, a majątek ziemski rozparcelowano.

Obecnie w budynku znajduje się Gminne Centrum Kultury, a obok, w mniejszym budynku, klub seniora. 

 

Źródło: Gminny program opieki nad zabytkami na lata 2016 – 2019 - Uchwala Nr XIV.117.2015 z dnia 10 grudnia 2015 r.

 

 

Fot. Maria Idźkowska

 

Fot. Maria Idźkowska

     

Fot. Maria Idźkowska

 

 

     

Fot. Maria Idźkowska

   

 

 

Powiat Miński

 

 

Cegłów

Wioska kulinarna w Podcierniu    

 

 

Dębe Wielkie

Wydmy śródlądowe w Kątach Goździejewskich

Dobre

                                                                

  Muzeum Konstantego Laszczki

Gmina Mińsk Mazowiecki

Zabytkowy Dwór w Starej Niedziałce

 

Halinów

Dzwonnica i plebania przy nowo

wybudowanym Kościele p.w. Św. Anny

w Długiej Kościelnej

Jakubów

Pomnik Świętego Jakuba    

 

Latowicz

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

w Wielgolesie i kaplica zjawienia    

Mińsk Mazowiecki

Pałac Dernałowiczów

 

 

Mrozy

Plan Filmowy „Rancza”    

Siennica

Dworek w Dłużewie

 

Sulejówek

Dworek Milusin    

 

 

Kałuszyn

Zalew Karczunek

Please publish modules in offcanvas position.